Podsumowanie #2 seminarium dla firm rodzinnych w Kutnie

Bycie firmą rodzinną jest pewnym stanem umysłu, stanem świadomości!

12 marca w Kutnowskiej Cukrovni odbyło się drugie z serii Seminarium Kutno – dla Firm Rodzinnych ! Tym razem Przedsiębiorcy Rodzinni wysłuchali wykładu pt.: “Skuteczna sukcesja – sztuka czy nauka?”.

Spotkania realizowane są w ramach projektu „Tworzenie systemu sieciowego wsparcia przedsiębiorczości rodzinnej – lokalne centra kompetencji rozwoju firm rodzinnych”, współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2014-2020.

Naszą ambicją jest stworzenie platformy, na której przedsiębiorcy będą mieli możliwość podzielenia się doświadczeniami, ale przede wszystkim obawami związanymi z prowadzeniem biznesu i wyzwaniami, które stoją przed firmami rodzinnymi. Sukcesja jest tylko wierzchołkiem góry lodowej – mówi  Tomasz Budziak Ekspert Projektu oraz Wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, prowadzący seminarium.

 

Dzień rozpoczęliśmy  poranną kawą i spotkaniami z  Animatorami Lokalnego Centrum Kompetencji Rozwoju Firm Rodzinnych.

  • Kim są nasi następcy?
  • Jaka jest najlepsza droga sukcesji?
  • Jakie są obawy i wyzwania z perspektywy Seniorów i Sukcesorów?
  • Czy sukcesja jest sztuką czy nauką?

Nad tymi pytaniami pochyliliśmy się podczas części szkoleniowej seminarium. Wzięli w niej udział przedstawiciele następujących firm:

Bury Maszyny Rolnicze, Hotel Restauracja Rondo, Intro-Druk s.c. Zakład poligraficzno – introligatorski, JPB Group, Hurt-Pap sp.j. Eksport, import., Przedsiębiorstwo Wielobranżowe EKOBUD, ASS J.R.J. Zachorscy, L.C.S. Elektronika-Automatyka, Cukrovnia, Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Biuro Rachunkowe Wiśniewscy, FHU Pralnia Wodna Blask Multi-Serwis, P.P.H M-M Piekarnia.

W drugiej części seminarium, w czasie panelu dyskusyjnego zderzyliśmy punkt widzenia przedsiębiorstw rodzinnych z widzeniem świata tych, którzy odpowiadają za stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju biznesu.

Gościliśmy Zastępcę Prezydenta Pana Jacka Boczkaję, Zastępcę Naczelnika Wydział ds. Rozwoju i Obsługi Inwestorów Macieja Kostrzewę, Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kutnie Pana Franciszka Boguszewskiego i Kierownik Lokalnego Obserwatorium Rynku Pracy Panią Annę Rzeźnicką. Pan Jarosław Wiśniewski zajmował głos jako właściciel Biura Księgowego Wiśniewscy – firmy rodzinnej, która z sukcesem przeprowadziła proces sukcesji.

W gronie obecnych wymieniliśmy cenne uwagi i pomysły dotyczące możliwości wsparcia kutnowskich firm rodzinnych debatując nad ważnymi kwestiami. Udało nam się wypracować Agendę spraw skupiających się wokół tematów:

Czego Miasto spodziewa się po firmach rodzinnych?

Czego przedsiębiorcy rodzinni potrzebują od Miasta i otoczenia biznesowego, żeby wzmocnić i rozwijać swoje firmy? Zgodnie stwierdziliśmy, że firmy rodzinne mają długoterminowy interes w rozwoju relacji z Miastem i otoczeniem biznesowym a Miasto ma interes w tworzeniu miejsc  pracy o coraz większej jakości i wartości. Powstały pierwsze pomysły jaka struktura i z jakim programem jest niezbędna dla realizacji tych celów.

Przedsiębiorcy rodzinni w Kutnie zgłosili chęć egzekwowania od Władz Miasta poprawy warunków pracy choćby przez dostosowanie rozkładu transportu miejskiego, powołanie stanowiska Pełnomocnika ds. biznesu, uaktualnienia oferty przedsiębiorczej z uwzględnieniem firm rodzinnych w miejskim katalogu firm i na koniec wyrazili chęć powołania i prowadzenia Rady Rozwoju Firm Rodzinnych w Kutnie.

Zastępca Prezydenta w odpowiedzi zaznaczył potrzebę opracowania mapy problemów dotyczących przedsiębiorczości rodzinnej, która zostanie uwzględniona w konstruowanej Strategii Rozwoju Miasta Kutno na lata 2021-2027.

Cenny w czasie dyskusji okazał się głos właścicieli firmy Bury Maszyny Rolnicze, którzy stoją właśnie przed decyzją przekazania firmy kolejnemu pokoleniu.  Właściciel Wojciech Bury wspominał, że należy walczyć ze złą sławą firm rodzinnych na rynku pracy.

Nie ma wątpliwości, że budowanie wartości firm rodzinnych  i ich przekazywanie jest ważne. W firmach tego typu inna jest perspektywa, inna odpowiedzialność, choćby za samą rodzinę. Wiele firm rodzinnych użycza biznesowi swojego nazwiska, co powoduje, że w przedsięwzięcie angażuje się duża grupa osób. Ale mówiąc o rodzinności, powinniśmy uświadomić sobie bardzo nieoczywisty fakt: nadal pokutuje łatka „prywaciarza” w środowisku pracy – komentował właściciel Bury Maszyny Rolnicze.

O sytuacji przedsiębiorczości rodzinnej w Kutnie wypowiedziała się także Prezes ARRK S.A.:

Firmy rodzinne w Kutnie mają te same problemy co wszyscy. Kluczowa różnica polega na tym, że w sposób niespotykany na rynku łączą wartości biznesowe z wartościami niekiedy bardzo osobistymi, miękkimi, nazwijmy je właśnie rodzinnymi – podsumowała Mariola Grodnicka Prezes Agencji Rozwoju Regionu Kutnowskiego – partner projektu Lokalnych Centrów Kompetencji.

 

A może Ty Przedsiębiorco Rodzinny chcesz zabrać głos w dyskusji ! Zapraszamy do Projektu!


Jeśli jesteś przedsiębiorcą rodzinnym, chcesz skorzystać z doradztwa ale i wpływać na kształtowanie lokalnej polityki wobec biznesów rodzinnych ZGŁOŚ SIĘ do projektu! Wejdź na stronę www.firmyrodzinne.eu i/lub zgłoś się do swojego Animatora Lokalnego, tj. regionalnego koordynatora w Kutnie, aby uzyskać szczegółową informację i wsparcie w zakresie przygotowana dokumentów.

Animatorzy Lokalnego Centrum Kompetencji Przedsiębiorczości Rodzinnej w Kutnie:

  • Pani Ewa Chłopska-Wasielewska, tel. 881 778 839
  • Pani Izabela Krajewska-Ciska, tel. 881 778 815
  • E-mail: [email protected]
GALERIA

 

 

 

 


*Realizacja zadania współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2014-2020, projekt pt. „Tworzenie systemu sieciowego wsparcia przedsiębiorczości rodzinnej – lokalne centra kompetencji rozwoju firm rodzinnych”