Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Fundacja Rodzinna – Webinarium 2

7 kwietnia 2021 g. 11:00 - 13:00


Trwają konsultacje projektu ustawy o Fundacji Rodzinnej. Pierwotną intencją było udostępnienie polskim firmom rodzinnym instrumentu wzmacniania ich trwałości przez pokolenia. Tak, aby polskie rozwiązania prawne były równie konkurencyjne, jak zagraniczne. Aby warunki wzrostu polskiego kapitału były nie gorsze niż zagranicznych firm rodzinnych. Czy i jak projekt ustawy o Fundacjach Rodzinnych to umożliwia?

Odpowiedzi i wyjaśnień udzieli nam Podsekretarz Stanu Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologiidr Marek Niedużak wraz ze swoimi ekspertami: Grzegorz Płatek (Dyrektor Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych) oraz Katarzyna Skrzek (Radca Prawny w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych) podczas drugiego webinarium IFR organizowanego w ramach trwających konsultacji.

Webinarium odbędzie się w przyszłą środę 7 kwietnia 2021 roku o godz. 11:00, a poprowadzą je Tomasz Budziak i Dawid Rejmer – wiceprezesi zarządu Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych. Przedstawimy szereg pytań, które już pojawiły się w ramach konsultacji prowadzonych przez IFR od kilku dni. Dodatkowo zabiorą głos: Piotr Grabowski (Radca Prawny, Wspólnik Zarządzający Grabowski i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych) oraz zaproszeni przedsiębiorcy rodzinni.


WEŹ UDZIAŁ W DYSKUSJI
Instrukcja udziału w webinarium przez ClickMeeting [PDF]

Każdy z uczestników będzie mógł w czacie na żywo zadać pytanie przedstawicielom Ministerstwa lub skomentować wypowiedzi. Żeby najlepiej wykorzystać tę okazję do konsultacji zachęcamy wcześniej do:

  1. Zapoznania się z krótkim omówieniem kluczowych tematów, które przygotował partner strategiczny IFR – Grabowski i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych
  2. Wypełnienie krótkiej ankiety, w celu poznania opinii przedsiębiorców na kluczowe zagadnienia projektu ustawy
  3. Osoby, które nie brały udziału w pierwszym webinarium z 30 marca 2021 r., zachęcamy do obejrzenia jego nagrania na YouTube. To dobre wprowadzenie i omówienie do dyskusji
  4. Zapoznania się z projektem ustawy o Fundacji Rodzinnej

Prosimy, PRZEKAŻCIE INNYM PRZEDSIĘBIORCOM RODZINNYM informację o drugim webinarium IFR w ramach konsultacji projektu ustawy o Fundacji Rodzinnej. Zależy nam na dyskusji w dużym gronie przedsiębiorców rodzinnych. Czym więcej opinii poznamy, tym rzetelniej i silniej będziemy mogli działać w procesie legislacyjnym!

Łączymy, by budować! Łączymy, by przetrwać!

Transmisja on-line odbędzie się na platformie ClickMeeting. Po wystąpieniu przewidziana jest także sesja pytań i odpowiedzi. Do usłyszenia!

Serdecznie zachęcamy do udziału!

PROWADZĄCY

Marek Niedużak ma 39 lat i pochodzi z Opola. Studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Cambridge. Jest doktorem nauk prawnych i adwokatem specjalizującym się w prawie cywilnym i gospodarczym. 19 października 2020 r. został powołany na wiceministra rozwoju, pracy i technologii. W resorcie odpowiada za obszar regulacji i legislacji. Wcześniej – od grudnia 2019 r. – był wiceminister rozwoju. W szczególności nadzorował prace legislacyjne nad ustawą dotyczącą tzw. Małego ZUS-u, a także koordynował prace nad – związanymi z pandemią COVID-19 – ustawami określanymi mianem tzw. pierwszej i czwartej rządowej tarczy antykryzysowej. W poprzedniej kadencji Sejmu – od lutego 2019 r. – był wiceministrem przedsiębiorczości i technologii. Odpowiadał m.in. za prace nad ustawą dot. przeciwdziałania zatorom płatniczym; nowelizacją KSH, wprowadzającą nowy typ spółki prawa handlowego – Prostą spółkę akcyjną; Pakietem Przyjazne Prawo i nowym Prawem zamówień publicznych M. Niedużak ma wieloletnie doświadczenie w pracy z wiodącymi kancelariami prawnymi. Jako adwokat z indywidualną praktyką współpracował m.in. z Biurem Analiz Sejmowych. Wykładał w Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego i prowadził zajęcia z prawa gospodarczego. Wchodzi w skład rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Ekonomicznej Analizy Prawa oraz Oxford and Cambridge Society of Poland. Zasiada w radzie Fundacji im. Abrahama Jakuba Sterna. Jest fellow’em Polskiego Instytutu Ekonomicznego”.

Tomasz Budziak – Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych. Współzałożyciel i Partner Zarządzający KBA Sp. z o.o. Doradca wielu polskich i zagranicznych rodzin biznesowych. Od 1990 roku ma w dorobku kilkaset projektów doradczych. Uzyskał tytuł Certified Management Consultant. Wieloletni członek władz Stowarzyszenia Doradców Gospodarczych. Praktyk wprowadzający na polski rynek globalne marki, w tym należące do najbogatszych rodzin w Europie. Współpracował przez lata z czołowymi polskimi grupami kapitałowymi kontrolowanymi przez rodziny. Poznał w ten sposób różne modele stosowane od pokoleń do przekazywania wartości biznesowej i intelektualnej następnym pokoleniom. Przewodniczący i członek rad nadzorczych oraz rad rodzinnych polskich firn rodzinnych prowadzących działalność międzynarodową. Członek Private Wealth Group Nexia International.

Jako autor bestsellera “Sukcesja w rodzinie biznesowej. Spojrzenie praktyczne” uhonorowany w 2012 przez Dziennik Gazetę Prawna i Narodowy Bank Polski nagrodą ECONOMICUS w 2012, przyznaną za najlepszy poradnik ekonomiczny. Kolejna książka “Esencja sukcesji” ukazała się w 2014 r. w wydawnictwie Helion. Koordynator projektu wsparcia ukraińskich firm rodzinnych poprzez implementacje modelu grup zakupowych w ramach Programu Ministerstwa Spraw Zagranicznych – Pomoc Rozwojowa 2015-2017. Członek Komitetu Sterującego Projektu FIRMY RODZINNE 2 realizowanego wspólnie przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych w latach 2013-2015. Ekspert merytoryczny projektu Lokalnych Centrów Kompetencji i Sukcesji Firm Rodzinnych realizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych ze środków Centrum Projektów Europejskich w latach 2018-2020. Członek Komitetu Sterującego i Rady Programowej European Financial Congress w edycjach 2015-2017.

Dawid Rejmer – Wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych. Radca prawny specjalizujący się w sukcesji biznesu oraz prawie handlowym. Sukcesor w firmie doradczej Kancelaria Finansowa LEX. Absolwent studiów doktoranckich na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej, gdzie wykłada obecnie na studiach podyplomowych. Członek ACCA – międzynarodowej organizacji zrzeszającej specjalistów z zakresu finansów i rachunkowości. Lider wielu międzynarodowych i krajowych projektów mających na celu wdrożenie kompleksowych rozwiązań prawno-finansowych.

Piotr Grabowski – radca prawny, wspólnik zarządzający Grabowski i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Radca prawny z kilkunastoletnim doświadczeniem. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada bogate doświadczenie w doradztwie prawnym w zakresie korporacyjnym oraz transakcyjnym. Specjalizuje się w kwestiach prawnych związanych z ofertami publicznymi, wprowadzaniem spółek do obrotu na rynku regulowanym oraz ofertami niepublicznymi instrumentów finansowych, w tym w szczególności obligacji korporacyjnych. Reprezentuje klientów przed KNF, GPW, KDPW, UOKIK oraz przed sądami powszechnymi i administracyjnymi. Doradza klientom w zakresie projektów prawnopodatkowych z wykorzystaniem struktur opartych o Fundusz Inwestycyjny Zamknięty. Specjalizuje się również w doradztwie w zakresie M&A, wykupów lewarowanych oraz bieżącym doradztwie korporacyjnym. Prowadzi w kancelarii obszar doradztwa dla prywatnych klientów, w tym w zakresie procesów sukcesyjnych, strukturyzacji właścicielskiej, spadkobrania i dziedziczenia. Wykładowca na licznych szkoleniach i seminariach m.in. z zakresu prawnych aspektów funkcjonowania rynku kapitałowego. Zatrudniony był w Kancelarii Prawnej Sołtysiński, Kawecki, Szlęzak Doradcy Prawni, w Komisji Nadzoru Finansowego – Departamencie Postępowań – jako Zastępca Dyrektora Departamentu, Copernicus Securities S.A. – jako Radca Prawny / Członek Zarządu, Copernicus Capital TFI – jako Prezes Zarządu. Jeden z założycieli Querton Capital Partners Sp. z o.o. Sfinalizował od strony prawnej i regulacyjnej przejęcie Copernicus TFI od funduszu PE. W swojej pracy wykazuje się ogromną wiedzą i doświadczeniem, a także spokojem i kreatywnością, co skutkuje wyważonym i skutecznym podejściem do klienta oraz jego celów biznesowych.


Projekt ustawy o fundacji rodzinnej z 22 marca 2021 [PDF] Pobierz
Projekt ustawy o fundacji rodzinnej – Podsumowanie GWLAW [PDF] Pobierz

 

Szczegóły

Data:
7 kwietnia 2021
Godzina:
11:00 - 13:00
Kategoria Wydarzenie:

Organizator

Inicjatywa Firm Rodzinnych
Telefon:
+48 667 755 766
Adres e-mail:
sekretariat@firmyrodzinne.pl
Witryna internetowa:
firmyrodzinne.pl