Autor: Rafał Kunaszyk
Współwłaściciel firmy Eurokreator sc i Eurokreator T&C Sp. z.o.o., Prezes Małopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych. Innowator, trener, ekspert w zakresie rozwoju kompetencji, partnerstw i B+R.
fot. archiwum Eurokreator
“Prasa, Watsonie, jest najcenniejszą instytucją, jeżeli wiesz, jak z niej korzystać”
Arthur Conan Doyle, Powrót Sherlocka Holmesa
Nasze firmowe rodzinne RELACJE towarzyszą nam już od 10 lat. 20 stycznia w Krakowie z okazji wydania 50. numeru w iLabie Plus – kreatywnej przestrzeni firmy Eurokreator spotkali się redaktorzy, współpracownicy oraz czytelnicy Relacji.
To był dobry czas na wspomnienia, podsumowanie dokonań, ale także zastanowienie się, jaka ma być przyszłość naszego firmowo-rodzinnego magazynu. Historia RELACJI jest nierozerwalnie związana ze stowarzyszeniem Inicjatywa Firm Rodzinnych, dlatego też nasze seminarium otwarła Prezes IFR Ewa Sobkiewicz. Podczas swojego wystąpienia odniosła się do wspólnej drogi, która łączyła i łączy stowarzyszenie i magazyn. RELACJE towarzyszyły zawsze najważniejszym działaniom i wydarzeniom IFR, m.in. projektowi Firmy Rodzinne II oraz corocznym u-Rodzinom – kongresom firm rodzinnych.
Nie byłoby pięćdziesiątego, a nawet pierwszego numeru bez determinacji i zaangażowania redaktorki naczelnej Marii Adamskiej. Podczas rozmowy wróciliśmy wspomnieniami do pierwszego numeru. Kiedy powstał pomysł na pismo firm rodzinnych, jaka była pierwotna koncepcja i kto włączył się do prac redakcyjnych. Nie mogło zabraknąć także wątków dotyczących pierwszych redakcyjnych dyskusji i różnorodności koncepcji, jaka miała być szata graficzna. Każdy następny numer integrował środowisko osób piszących o firmach rodzinnych. Efekt to 632 publikacji i 1765 stron, ale także cytowania w publikacjach naukowych, setki relacji między autorami a firmami rodzinnymi z całego kraju i oczywiście inspiracje dla wielu inicjatyw wspierających środowisko firm rodzinnych.
W naszej wymianie myśli odnieśliśmy się także do najważniejszego wyzwania. W jaki sposób przedsiębiorców rodzinnych zachęcić do czytania, ale także dzielenia się swoim doświadczeniem. Na koniec rozmowy Redaktor Naczelna podzieliła się swoimi marzeniami – systematyczna organizacja debat redakcyjnych i rozwój zespołu redakcyjnego. Pierwszy krok już został wykonany. Do redakcji RELACJI dołączył w randze zastępcy redaktor naczelnej Jarosław Błaszczak, z pokolenia sukcesorów firm rodzinnych.
Wątki poruszone podczas rozmowy były kontynuowane przez zaproszonych gości. Każdy z nich zaprezentował swój obszar zainteresowań oraz własną perspektywę, czym jest i czym powinien wyróżniać się na rynku wydawniczym magazyn firm rodzinnych. W tej części zabrali głos autorzy RELACJI: Urszula Hoffman, Alicja Wejner, Wojciech Popczyk i Łukasz Martyniec.
Zwieńczeniem spotkania była debata na temat wyzwań, przed jakimi stoją firmy rodzinne, jakiej wiedzy potrzebują przedsiębiorcy, z jakich form edukacji chcą korzystać, jak docierać do nich, jaka forma przekazu wiedzy jest dla nich najbardziej efektywna. Debatę z udziałem przedsiębiorców: Ireny Kurdziel, Andrzeja Barańskiego, Kamila Błaszczaka oraz Renaty Muszyńskiej poprowadził Jarosław Błaszczak – współwłaściciel zarządzający w firmie rodzinnej B&B Słodycze z Pomysłem.
Na koniec spotkania była lampka szampana i rozmowy w przyjacielskiej atmosferze, jaki będzie 100. numer i kiedy znowu będziemy mieli okazję do świętowania. Po części oficjalnej uczestniczyliśmy w wieczorze autorskim Adama Kwaśnego – pisarza, podróżnika i scenarzysty. Przenieśliśmy się do Hawany, w rytmie samby i jazzu odsłanialiśmy różne etapy historii Kuby, odkrywaliśmy jej polskie ślady i poznawaliśmy losy mieszkańców zmagających się z biedą i wyzwaniami codziennego życia. I pewno ktoś może zapytać, jakie znaczenie dla firm rodzinnych ma historia tak odległego kraju. Pierwsza lekcja to, że w sytuacji ogromnych problemów gospodarczych i społecznych można cieszyć się życiem. Druga lekcja odnosi się do naszej świadomości, jak daleką drogę przeszliśmy w rozwoju od 1989 roku.
Co wynika z naszego spotkania podsumowującego prawie dziesięć lat działalności i 50 numerów Magazynu RELACJE? O firmach rodzinnych możemy znaleźć dużo informacji. Jednak „Informacja znaczy bardzo niewiele, jeśli nie idzie w parze z doświadczeniem” (Clarence Day). A to właśnie artykuły zamieszczane w RELACJACH opierają się na wieloletnim doświadczeniu przedsiębiorców rodzinnych, naukowców, doradców. Firmy rodzinne potrzebują swojego własnego pisma, a RELACJE potrzebują jak największej liczby czytelników. Ta wzajemna wymiana korzyści będzie nadal integrowała przedsiębiorców, naukowców i doradców budując ich trwałą wartość i markę na pokolenia.
Powyższy artykuł znajdziecie w 51. numerze Magazynu Firm Rodzinnych RELACJE, którego tematem przewodnim są “Ścieżki kariery w firmie rodzinnej“. W marcowym wydaniu udało się połączyć różne spojrzenia na problem kariery zawodowej w firmie rodzinnej – osobiste przeżycia pracowników, wyniki badań naukowych, obserwacje i doświadczenie zarządcze oraz dorobek doradczy.
Zapraszamy do lektury!
SPIS TREŚCI |
TEMAT NUMERU
- Wyzwania pracy w firmie rodzinnej – spojrzenie okiem sukcesora | Kamil Błaszczak
- Sukcesja jest jak ślub – tylko biznesowy | Jakub Imosa, Magdalena Dałek
- Interim management. Najwyższe stanowisko w firmie rodzinnej w obce ręce? | dr Katarzyna Sobańska-Helman
- Czy praca w przedsiębiorstwie rodzinnym może być szansą dla osób spoza rodziny założycielskiej? | dr hab. Wojciech Popczyk, prof. UŁ
- Jak wyrównać szanse na awans w przedsiębiorstwie rodzinnym | Andrzej Krótki
- Jak pomagać nowej generacji rozpoznawać swoje potencjały zawodowe? | dr Oliwia Samelak
- Ścieżki kariery w firmach rodzinnych – czy „szklane sufity” są nieuniknione? | Sebastian Szczerbik
FIRMY POD LUPĄ
- Definicja przedsiębiorstwa rodzinnego w XXI wieku i jej praktyczne znaczenie | dr hab. Alicja Winnicka‑Popczyk
DŁUGOWIECZNOŚĆ FIRM RODZINNYCH
- Z notatnika doradcy-praktyka: 6 istotnych zagrożeń dla długowieczności firm rodzinnych – część 2. Relacje i reguły współdziałania w rodzinie | Małgorzata Kuik, Maja Jabłońska
WYDARZENIA
- Jak powstawała fundacja rodzinna? | Tomasz Budziak
- Spotkanie w Krakowie – wspomnienia i przyszłość | Rafał Kunaszyk
> MAGAZYN FIRM RODZINNYCH RELACJE < |
Pobierz aktualny numer magazynu [PDF] |
Czytaj aktualny numer online [ISSUU] |
Numery archiwalne |