W dniach 25-27 listopada 2016 roku Gdańsk na trzy dni stał się niekwestionowaną stolicą przedsiębiorczości rodzinnej. IX Zjazd firm rodzinnych u-Rodziny 2016 zebrał we wnętrzach Teatru Szekspirowskiego blisko 300 przedstawicieli świata biznesu, nauki, samorządu oraz przedstawicieli rządu.
Wśród gości specjalnych można było usłyszeć m.in.: pana Andrzeja Bojanowskiego Prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej, Ryszarda Świlskiego – Członek Zarządu Województwa Pomorskiego, Mariusza Haładyja – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Prof. Jerzego Hausnera, prof. dr hab. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego, ks dr Krzysztofa Niedałtowskiego – duszpasterza środowisk twórczych w Gdańsku, dr Jacka Friedricha z Uniwersytetu Gdańskiego i Muzeum Miasta Gdyni oraz dr Tomasz Potkański, zastępca Dyrektora Biura Związku Miast Polskich.
Zebranych w sali teatru gości przywitała osobiście obecna prezes IFR – Ewa Sobkiewicz, rozpoczynając IX zjazd u-Rodziny powiedziała: “Wyjątkowe wydarzenia, jakim są u-Rodziny, wymagają wyjątkowej oprawy, dlatego spotykamy się w pięknych wnętrzach Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Na nic by się jednak zdały piękne sale, wspaniałe wnętrza, gdyby nie ludzie będący ich najlepszą ozdobą. To Wy drodzy Państwo stanowicie o sile naszego środowiska. Biznes to ludzie. Mam dziś szczęście widzieć takich ludzi przed sobą i z wielką radością chciałabym Państwa powitać. Dzień dobry!”.
Teatr to sztuka, a sztuka to wolność, jej pragnienie. Wykraczanie poza horyzonty jest przejawem wolnej twórczości, choć czasem wywołuje opór i krytykę społeczną. Takimi słowami przywitał zebranych prof. Cezary Obracht Prondzyński. Jego zdaniem wolność to też ryzyko, ale bez zgody na ryzyko trudno mówić o prawdziwej wolności. Przejawem wolności jest również przedsiębiorczość, to w taki sposób definiują własną aktywność przedsiębiorcy, to właśnie pragnienie wolności stawało się najczęściej motywem ich trudnej i niezwykle ryzykownej drogi życiowej.
U-Rodziny to także dialog z administracją rządową, podczas panelu, ale także warsztatu merytorycznego z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju wypracowaliśmy model współpracy środowiska firm rodzinnych z administracją. To ważne, aby dialog polegał na merytorycznej pracy przy rozwiązywaniu barier w prowadzeniu przedsiębiorczości przy zachowaniu przejrzystości zasad.
Żelaznym punktem każdego zjazdu jest uroczysty bal z tortem, tańcami. Tegoroczny podobnie uroczysty, jak poprzednie, odbył się w baśniowej scenerii rodem ze Snu Nocy Letniej W. Szekspira, wśród fantastycznych postaci elfów.
W opinii uczestników tegoroczny zjazd był inny od poprzednich, bardziej nastawiony na merytorykę i rozmowę o kulturze, kreatywności, twórczości i odpowiedzialności, zachowując przy tym najważniejszy klimat wszystkich poprzednich zjazdów – rodzinną atmosferę.
Wnętrza teatru stały się przyczynkiem do inspirującej wymiany relacji, pomysłów, inspiracji, ale także rozpoczęcia prac organizacyjnych przyszłorocznego, jubileuszowego dziesiątego Zjazdu, który odbędzie się 2017 roku w dniach 13-15 października w Łodzi.
Galeria zdjęć – u-Rodziny 2016 – Dzień 1 |
Galeria zdjęć – u-Rodziny 2016 – Dzień 2 |