Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym

Rada Ministrów RP przyjęła projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym w firmach prowadzonych w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Zaproponowane rozwiązania mają wejść w życie już 1 czerwca 2018 roku.

W przypadku śmierci właściciela firmy w mocy pozostaną kontrakty, umowy o pracę, zezwolenia czy koncesje zawarte przez dane przedsiębiorstwo i jego dotyczące – takie mają być skutki ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Projekt ustawy we wtorek przyjął rząd. Następnie ustawa trafi do Sejmu.

Dzięki nowej regulacji przedsiębiorca wpisany do CEIDG będzie mógł za życia ustanowić zarządcę sukcesyjnego. Będzie on prowadził przedsiębiorstwo po śmierci właściciela; do czasu zakończenia formalności spadkowych. Zarządcę sukcesyjnego powołać będą mogły także osoby, które dziedziczą przedsiębiorstwo lub małżonek, który jest jego współwłaścicielem – jeśli sam przedsiębiorca nie powołał zarządcy za życia. Zarząd sukcesyjny może trwać maksymalnie dwa lata od otwarcia spadku. W wyjątkowych przypadkach sąd może przedłużyć ten czas do 5 lat. Co do zasady, zarząd sukcesyjny wygaśnie z momentem podziału spadku.

Pełna treść dostępna na stronie PAP.


Źródło: Sonia Sobczyk, PAP | Fot. PAP © 2018 / Paweł Supernak