Zgodnie z kilkuletnią tradycją wzięliśmy udział w kolejnej edycji Forum Ekonomicznego w Karpaczu, które w tym roku odbyło się 6-8 września. Pierwszego dnia wydarzenia Tomasz Budziak (Wiceprezes zarządu IFR) wziął udział w debacie pt. “Firmy rodzinne – w jaki sposób rozwijać i zarządzać”.
W dyskusji uczestniczyli także: Andrzej Gawron (Poseł Sejmu RP), Janusz Mikołajczyk (Członek zarządu Mikomax), Karol Knop (Członek zarządu VireWall-Polska), Bartłomiej Skrzydlewski (Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Amplus sp. z o.o.), dr Marek Świątkowski (Partner w Domański Zakrzewski Palinka). Moderowała dyskusję Bożena Lublińska-Kasprzak (Ekspertka ds. przedsiębiorczości i innowacji w BCC, prezes Fundacji Rozwoju Edukacji Menedżerskiej SGH).
Podczas debaty paneliści rozmawiali na temat perspektyw przedsiębiorstw rodzinnych, które w Polsce jak i w wielu krajach Europy są siłą napędową gospodarki. Dyskutowali także o tym, jak systemowo podejść do zapewnienie trwałości biznesów rodzinnych, jakich rozwiązań potrzebują przedsiębiorcy aby płynnie przechodzić sukcesję oraz czego obecnie brakuje w polskim porządku prawnym i regulacjach podatkowych dla ułatwienia funkcjonowania firm rodzinnych.
Kluczową sprawą w zakresie otoczenia prawnego dla biznesu rodzinnego jest obecnie brak w polskim systemie prawnym instytucji fundacji rodzinnych. Podkreślił to Tomasz Budziak, zarówno w debacie, jak i w rozmowach kuluarowych. Brak ten utrudnia zachowanie integralności biznesu i rodziny podczas procesu zmian pokoleniowych oraz budowanie wielopokoleniowego polskiego kapitału w obliczu konkurencji ze strony zagranicznych firm rodzinnych, które mają w swoich krajach takie instrumenty prawne.
Zahamowanie wieloletnich prac nad projektem polskiej ustawy o fundacji rodzinnej jest coraz bardziej niezrozumiałe w obliczu lawinowo rosnącej liczby sukcesji. Oczekiwanie szybkiego i pozytywnego zakończenia prac nad ustawą o fundacjach rodzinnych jest powszechne wśród przedsiębiorców. Poseł Andrzej Gawron zapewnił o zainteresowaniu sprawą. Niestety, gospodarzem procesu legislacyjnego są Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Finansów – żaden z tych resortów nie był obecny podczas debaty i uczestnicy nie mogli z pierwszej ręki poznać ani aktualnego stanu, ani perspektyw tej sprawy.
Relację z tego wydarzenia znajdziecie także na łamach portalu: Sądeczanin.info