GWLAW | Dochodzenie roszczeń za szkody związane z ograniczeniami prowadzenia działalności w trakcie epidemii SARS-CoV-2

Od marca 2020 r., w związku z trwającym stanem epidemii, swoboda prowadzenia działalności gospodarczej, podlega systematycznym ograniczeniom, a nawet wyłączeniom. Od początku wprowadzano je jednak rozporządzeniami i z tego powodu budzą i budziły zastrzeżenia co do ich mocy prawnej. Konstytucyjne standardy ograniczania praw i wolności znajdują też zastosowanie do oceny zgodności z ustawą zasadniczą wszystkich obostrzeń, które są wprowadzane w Polsce w związku z epidemią SARS-CoV-2. Nawet tak trudna sytuacja epidemiczna, z jaką mamy do czynienia obecnie, nie może więc stanowić uzasadnienia dla rozluźnienia tych standardów. W sądach administracyjnych już zapadają rozstrzygnięcia korzystne dla skarżących. Zaznaczamy, że coraz więcej pozwów wpływa do sądów powszechnych w związku z wprowadzeniem tzw. reżimu sanitarnego bez podstawy prawnej. Zadziała tu efekt skali, być może nawet porównywalny do tego, który obserwujemy w tzw. sprawach frankowych.

Wychodząc naprzeciw potrzebom przedsiębiorców nasz partner Grabowski i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych przygotowała dedykowane wsparcie prawne.

Czytaj dalej…

GW Law – Dochodzenie roszczeń za szkody zw. z SARS-CoV-2 [PDF] Pobierz

Więcej informacji nt. sytuacji kryzysowych znajdziecie na dedykowanym blogu GW Law crisislaw.pl oraz na blogu dla firm rodzinnych prowadzonym przez Kancelarię rodzinywbiznesie.pl