Pismo IFR do Ministerstwa Finansów ws. podwójnego opodatkowania spółek

W piątek, 18 września 2020 roku, jako największa i najstarsza organizacja zrzeszająca firmy rodzinne w Polsce, wysłaliśmy pismo do Ministra Finansów – Pana Tadeusza Kościńskiego wnoszące o porzucenie planów wprowadzenia podwójnego opodatkowania spółki komandytowej oraz spółek jawnych.

Spółka komandytowa i spółki jawne są bardzo często wybierane przez polskie firmy rodzinne, jako najbardziej odpowiednie formy prawny przedsiębiorstw. Wbrew zapowiedziom proponowane zmiany nie dotyczą dużego biznesu, tylko uderzają w polskie mikro, małe i średnie firmy. Celem projektu nie jest uszczelnianie systemu podatkowego. Cel jest wyłącznie fiskalny. Jeżeli w wyniku pandemii budżet państwa jest w trudnej sytuacji to należy zmniejszać wydatki publiczne lub podnieść podatki dla wszystkich, a nie dla wybranej grupy społecznej.

Apelujemy o:

  1. Przeprowadzenie konsultacji społecznych
  2. Rozpoczęcie dyskusji o kompleksowych zmianach w systemie podatkowym
  3. Niewprowadzanie zmian w zakresie spółek komandytowych ani jawnych, które miałyby obowiązywać w najbliższym roku podatkowym

Pełną treść wspomnianego pisma do Ministra Finansów złożonego przez Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych w formacie PDF do pobrania znajdziecie Państwo poniżej.

Pismo IFR do MF ws. podwójnego opodatkowania spółek [PDF] Pobierz