Jak zachować ludzką twarz szefa – psychologia zwolnienia i rozstania | Webinarium IFR

Zwolnienie z reguły kojarzy się z ogromnym stresem i żalem ze strony pracownika. Rzadko kto zastanawia się jak ogromne jest to… wyzwanie dla szefa. Tymczasem to on jest w całości odpowiedzialny za to, jak proces ten przebiegnie i jakie będzie miał konsekwencje – dla obu stron.

Rotacje załogi: zatrudnianie i zwalnianie, nieodzownie łączą się z prowadzeniem firmy i trzeba sobie zdawać sprawę z tego, jak ważne są oba te procesy. Przebieg rekrutacji i wdrażania pracownika w nowe obowiązki świadczy o podejściu pracodawcy do personelu, o szacunku dla pracy i pracownika. Zwolnienie kształtuje obraz i wizerunek firmy i samego przełożonego i, szczególnie w dobie rozwiniętych social mediów, ma ogromne znaczenie dla budowania wizerunku firmy, jako pracodawcy (tzw. employer branding) i jej odbiór przez innych, potencjalnie nowych pracowników.

Z drugiej strony, pracodawca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że moment rozstania pozostanie na zawsze w pamięci pracownika i będzie kształtował jego osobowość. Postarajmy się więc o empatię i zrozumienie i pokażmy tzw. „ludzką twarz”. Zwolnienie będzie zawsze nieprzyjemnym momentem. Bądźmy jednak świadomi, że uczucia i wrażenia z tej rozmowy zarzutują na poczuciu wartości pracownika i jego samoocenie. Po rozstaniu on także będzie dla naszej firmy wizytówką i będzie nam, jako szefom i całej organizacji, wystawiał ocenę na zewnątrz.

Temat zwolnień może w Polsce stać się, niestety bardzo aktualny w najbliższym czasie. Fale redukcji obserwujemy w innych krajach objętych pandemią – np. w Wielkiej Brytanii w lipcu i sierpniu planowane było 300 tys. zwolnień. /źródło BBC/

Zapraszamy na kolejne webinarium IFR pt. “Jak zachować ludzką twarz szefa – psychologia zwolnienia i rozstania”, które odbędzie się w piątek 2 października o godz. 11:00-12:30. Poprowadzi je Izabela Kielczyk – psycholog biznesu, psychoterapeuta ludzi biznesu, współzałożyciel Pracowni Psychorozwoju Kielczyk, właściciel i generalny dyrektor zarządzający firmy Bellako. Moderować je będzie Agata Hagno (członek zarządu IFR).

Mamy nadzieję, że nasze firmy nie będą zmuszone do tak przykrych decyzji. Na wszelki wypadek i na przyszłość – przygotujmy się wspólnie do zwolnień, tak, aby proces ten umiejętnie poprowadzić. Podczas webinarium:

  • Poznamy algorytm zwalniania
  • Przyjrzymy się pojawiającym się emocjom z obu stron i dowiemy się jak nimi zarządzić
  • Zidentyfikujemy pomocne dla szefa narzędzia i sposoby przy zwalnianiu
  • Dowiemy się jak prowadzić rozmowy i sam proces zwolnienia
  • Porozmawiamy o koniecznej w tej sytuacji komunikacji wewnątrz zespołu

WEŹ UDZIAŁ W WEBINARIUM
Instrukcja udziału w webinarium przez ClickMeeting [PDF]

Serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarium. Transmisja on-line odbędzie się na platformie ClickMeeting. Po wystąpieniu przewidziana jest także sesja pytań i odpowiedzi. Do zabaczenia!

PROWADZĄCY

Izabela Kielczyk – terapeutą ludzi biznesu, psycholog z zamiłowania i z wykształcenia, ale także wieloletni praktyk – psychoterapeuta oraz przedsiębiorca i menadżer zarządzający dwiema firmami. Od początku kariery zawodowej tworzyła własne firmy i ma za sobą zarówno sukcesy jak i porażki, dlatego też zna dogłębnie zagadnienia biznesowe i wyzwania, z którymi borykają się menadżerowie. Jest właścicielem i dyrektorem generalnym firmy produkcyjnej Bellako Sp. z o.o. oraz współtwórcą i właścicielem placówki psychoterapeutycznej Kielczyk.pl. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej naszej ekspertki pod adresem: www.izabelakielczyk.pl