Ustawa o fundacji rodzinnej uchwalona. Nie będzie estońskiego CIT – Tomasz Budziak ws. Fundacji Rodzinnej
Data publikacji: 27 stycznia 2023
Nieuwzględnienie tej poprawki w sprawie stosowania estońskiego CIT w żadnym wypadku nie podważa sensu stosowania fundacji rodzinnej dla udanej sukcesji i budowy wielopokoleniowego kapitału. Brak ten stwarza jedynie ryzyko dla dotychczasowych i przyszłych podatników tej formy opodatkowania – ocenia Tomasz Budziak, wiceprezes IFR. Czytaj dalej…
Żeby estoński CIT nas nie zablokował – Tomasz Budziak ws. Fundacji Rodzinnej
Data publikacji: 4 października 2022
Przedstawiany obecnie model opodatkowania dochodów beneficjentów fundacji w praktyce eliminuje zainteresowanie nim podatników CIT-E – wskazuje Tomasz Budziak, wiceprezes Stowarzyszenia Firm Rodzinnych. Czytaj dalej…
Szykują się kolejne zmiany ważne dla firm ws. sukcesji
Data publikacji: 29 września 2022
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zwróciło się o ocenę funkcjonowania ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją firm, które weszły w życie w listopadzie 2018 r. Szykują się kolejne zmiany ważne dla firm. Czytaj dalej…
Kryzys w małych firmach – Wywiad z prof. A.Blikle
Data publikacji: 27 sierpnia 2022
Zachęcamy do obejrzenia wywiadu z prof. A.Blikle (Prezes Honorowy IFR) w Polsat News  nt. obecnego kryzysu wywołanego wzrostem cen energii i wstrzymaniem produkcji nawozów azotowych oraz powstałej przez to dramatycznej sytuacji małych firm. Czytaj dalej…
Audycja nt. sukcesji w firmach rodzinnych
Data publikacji: 7 października 2021
Zachęcamy do odsłuchu audycji w Radio 357 dotyczącej problematyki sukcesji, z którą zmaga sie wielu przedsiebiorców rodzinnych. Z ramienia IFR wystąpił Tomasz Budziak. Udział wzięli także: Jarosław Sroka (Kulczyk Investments S.A.), Wojciech Wolny (Euvic) razem z synem Mikołajem Wolny, Arkadiusz Muś (Pressglass) oraz Grzegorz Putka (Piekarnie Cukiernie Putka). Czytaj dalej…
Czy darczyńcy to barany? – Tomasz Budziak o fundacji rodzinnej
Data publikacji: 3 sierpnia 2021
Zachęcamy do przeczytania artykułu Tomasza Budziaka (wiceprezesa zarządu IFR) na łamach Rzeczpospolitej, w którym argumentuje, dlaczego nazwa nowej regulacji dla firm rodzinnych – Fundacja Rodzinna – jest właściwa i nie powinna być polem do oburzenia i walki. Pełną ttreść publikacji znajdziecie na łamach rp.pl. Czytaj dalej…
Podatek CIT dla spółek komandytowych i spółek jawnych
Data publikacji: 8 października 2020
“Jedynie w 1 proc. spółek komandytowych występują wspólnicy zagraniczni. Zamiast skoncentrować się na rozwiązaniu problemu, postanowiono efektywnie nałożyć dodatkowy podatek dochodowy… Projekt przygotowany przez MF uderza przede wszystkim w polski biznes rodzinny. Przed dylematem związanym z kontynuowaniem działalności gospodarczej w dotychczasowej formie stanie około 75 tys. osób. Wprowadzenie zmian w ustawie o CIT podniesie opodatkowanie o 79 proc. – z 19 do 34 proc.” – komentarz Dawida Rejmera (wiceprezes IFR) dla Bizblog /Grupa Spider’s Web. Czytaj dalej…
COVID & The Economy – Tomasz Budziak dla Warsaw Business Journal (wersja angielska)
Data publikacji: 1 października 2020
Zachęcamy do przeczytania komentarza Tomasza Budziaka (wiceprezes IFR) dla Warsaw Business Journal na temat sytuacji polskich firm rodzinnych w związku z kryzysem gospodarczym i pandemią koronowirusa, poziomu bezrobocia i najbliższej przyszłości polskiego rynku pracy, a także oceny średniookresowych perspektyw klimatu biznesowego w Polsce. Rozmowę prowadził Sankhyayan Datta. Czytaj dalej…
Tarcza Antykryzysowa nie rozwiąże problemów w sposób trwały
Data publikacji: 1 kwietnia 2020
Najbardziej popularnym rozwiązaniem Tarczy Antykryzysowej, z których korzystać będą przedsiębiorcy, to będą rozwiązania związane z odroczeniem płatności ZUS-u i podatków. Z wypełnieniem tych wniosków przedsiębiorcy sobie poradzą. Kłopotem będzie niewydolność systemu. Nie wiem jak sobie poradzi administracja z tymi wszystkimi wnioskami, które napłyną – mówił w Magazynie EKG Tomasz Budziak. Czytaj dalej…
Firmy rodzinne o PPK, podatkach i sukcesji
Data publikacji: 10 kwietnia 2019
Pierwszy artykuł nt. wczorajszej konferencji zorganizowanej przez IFR: “Firma Rodzinna 2.0 – Przez tradycję do innowacji”. Bezpieczeństwo finansowe firmy rodzinnej może zależeć od dobrze przeprowadzonej sukcesji, przemyślanego planu kapitałowego, ale też od właściwej polityki na wypadek kontroli podatkowej. O tym wszystkim przeczytacie na łamach rp.pl. Czytaj dalej…
logo-prasa-polskieradio Niezła sytuacja firm rodzinnych w Polsce. Nie oznacza to jednak, że nie mają problemów
Data publikacji: 25 stycznia 2019
W miniony piątek członek zarządu IFR Krzysztof Ogorzałek wziął udział w programie “Gospodarka” na antenie PolskieRadio24.pl. Rozmowa była poświęcona firmom rodzinnym oraz ich sytuacji ekonomicznej w Polsce. Oprócz ogólnej kondycji poruszono także kwestie płynności finansowej i zatorów płatniczych, niestabilności prawa i liczby zmian w przepisach prawno-podatkowych, a także pozyskiwania pracowników oraz zmian legislacyjnych dot. zatrudnienia obcokrajowców. Uwagę poświęcono również tematowi sukcesji. Czytaj dalej…
Prosto o gospodarce (odc. 61) – Sukcesja w firmach rodzinnych [Wideo]
Data publikacji: 15 stycznia 2019
W imieniu IFR gośćmi 61 odcinka programu “Prosto o gospodarce” poswieconemu sukcjesli byli Ewa Sobkiewicz (Prezes) oraz Tomasz Budziak (Wiceprezes). Najwięcej czasu w tym odcinku poświęcono na omówienie zagadnienia dziedziczenia w firmach rodzinnych oraz związanej z tym ustawie o zarządzie sukcesyjnym, nad którą wraz z resortem pracowało nasze Stowarzyszenie. Dowiecie się także czym jest fundacja rodzinna, narzedzie powszechne w innych krajach. Czytaj dalej…
Prosto o gospodarce (odc. 59) – Przedsiębiorczość kobiet [Wideo]
Data publikacji: 18 grudnia 2018
W imieniu IFR gośćmi 59 odcinka programu “Prosto o gospodarce” były Ewa Sobkiewicz (Prezes) oraz Marzena Szczotkowska-Topić (Członek zarządu). Tym razem rozmawiały o “Przedsiębiorczości kobiet”. Z wywiadu dowiecie się w jakich obszarach zawodowych realizują się kobiety, o znaczeniu kobiet w gospodarce kraju oraz o ich roli w kreowaniu polskiej przedsiębiorczości. Czytaj dalej…
Nowe zasady przekazywania firm rodzinnych [Wideo]
Data publikacji: 27 listopada 2018
Gościem programu Marka Domagalskiego #RZECZoPRAWIE był Tomasz Budziak, wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych. Opowiadał o zmianach w sukcesji, które wprowadza ostatnia ustawa o zarządzie sukcesyjnym i o tym jak przekazać firmę. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu. Czytaj dalej…
Ustawa o sukcesji nie zastąpi zapobiegliwości
Data publikacji: 26 listopada 2018
O sukcesorze przedsiębiorca powinien myśleć już w sile wieku; Nowa ustawa daje rodzinie i firmie jedynie doraźną ochronę i czas na znalezienie nowych odpowiedzi na kluczowe pytania, choćby na to: czy warto kontynuować biznes? Sama z siebie nie tworzy tych odpowiedzi; Jeżeli przedsiębiorca chce mieć faktyczny wpływ na przebieg sukcesji, to ma go wyłącznie za życia – a ta ustawa jest na wypadek śmierci.– mówi Tomasz Budziak, wiceprezes Stowarzyszenia IFR. Czytaj dalej…
Drobny i średni biznes uzyska nową formę przekazywania przedsiębiorstw w razie śmierci właściciela
Data publikacji: 22 listopada 2018
To nowe narzędzie wprowadza ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, która 25 listopada wchodzi w życie. Jak sam tytuł ustawy wskazuje, dotyczy ona firm jednoosobowych, a więc zarejestrowanych w CEIDG, których jest najwięcej, bo 2,4 mln. Najważniejszym narzędziem łagodnego przejścia firmy na spadkobierców jest możliwość ustanowienia zarządcy sukcesyjnego przez przedsiębiorcę. Czytaj dalej…
logo-prasa-polskieradio Przedsiębiorstwo nie umrze wraz z właścicielem – 25 listopada wchodzi w życie ustawa o sukcesji w firmie
Data publikacji: 19 listopada 2018
Jak podkreślił wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj, “potrzebę zmian ustawowych sygnalizowały nam firmy rodzinne, które na co dzień spotykają się z problemem złożoności sukcesji po zmarłym przedsiębiorcy”. Dodał, że obecnie śmierć przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą powoduje, że firma “niejako umiera wraz z nim”. Czytaj dalej…
Zarządca pomoże w sukcesji (Ustawa o sukcesji firm jednoosobowych)
Data publikacji: 19 listopada 2018
Śmierć właściciela firmy to szok dla rodziny, ale i dla kontrahentów. Wywołuje emocje, dlatego ważne jest racjonalne wcześniejsze działanie na wypadek takich sytuacji kryzysowych. Namawiamy przedsiębiorców, aby wszelkie kroki dotyczące sukcesji podejmowali za życia. Nie da się sterować biznesem zza grobu – podkreśla Tomasz Budziak, wiceprezes stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych. Czytaj dalej…
U-RODZINY 2018, organizowane przez IFR, w mediach
Data publikacji: 16 listopada 2018
W dn. 11-14 października 2018 r. w Katowicach spotkali się przedsiębiorcy rodzinni z całego kraju. Okazją do spotkania był 11. Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych U-RODZINY 2018, największe i najważniejsze wydarzenie dla środowiska przedsiębiorców rodzinnych w Polsce. Wydarzenie zostało szeroko omówione w mediach. Lista publikacji dostepna jest pod tym linkiem.
Wywiad z Tomaszem Budziakiem (Wiceprezes Zarządu IFR) na łamach łotewskiego dziennika “Latvijas Avize”
Data publikacji: 31 października 2018
W rozmowie z Olafs Zvejnieks, przedstawiciel IFR opowiedział o polskich firmach rodzinnych oraz ich znaczeniu w gospodarce kraju, o sukcesji oraz nowej ustawie o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, a także o działalności IFR oraz aktywności w kontaktach z przedsiębiorcami i władzami państwa. Wywiad był udzielony w ramach wykładu nt. biznesu rodzinnego organizowanego przez Nexia Baltics dla firm rodzinnych z krajów nadbałtyckich. Wywiad w języku łotewskim pod linkiem.
logo-prasa-gazprawna URODZINY 2018 – Ekspansja zagraniczna polskich firm rodzinnych
Data publikacji: 30 października 2018
Jakie są szanse polskich firm rodzinnych na ekspansję zagraniczną? Jakie warunki trzeba spełnić, by w ogóle się do niej przymierzać? W inaugurującej 11. Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych U-RODZINY 2018 debacie na ten temat swoimi doświadczeniami w budowaniu marki za granicą podzielili się przedstawiciele firm rodzinnych, które osiągnęły sukces na globalnych rynkach. Czytaj dalej…
Elżbieta Bieńkowska, Komisarz KE: w Europie nie mamy wspólnego rynku, choć udajemy, że mamy
Data publikacji: 13 października 2018
Brak wspólnego rynku odbiera siłę Europie – mówiła w sobotę na 11. Ogólnopolskim Zjeździe Firm Rodzinnych U-Rodziny w Katowicach komisarz Komisji Europejskiej Elżbieta Bieńkowska. Podkreśliła, że choć cała Europa z 500 mln konsumentów jest obszarem większym gospodarczo, niż Stany Zjednoczone z 330 mln konsumentów, “nie ma wspólnego rynku”. Czytaj dalej…
U-RODZINY 2018. Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych
Data publikacji: 12 października 2018
Przedsiębiorcy rodzinni z całej Polski zjechali do Katowic na 11. Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych U-RODZINY 2018. “Aspiracje i Możliwości” to hasło tegorocznej edycji. To wyjątkowe wydarzenie, którego celem jest integracja oraz wymiana doświadczeń. Materiał wideo dostępny jest pod tym linkiem.
Wywiad z Krzysztofem Ogorzałkiem (Członek Zarządu IFR) na temat sukcesji w firmach rodzinnych na łamach Przeglądu Oponiarskiego
Data publikacji: Nr. 6/157 czerwiec 2018
Prowadzenie firmy rodzinnej daje bardzo dużo satysfakcji, zwłaszcza kontynuowanie dzieła rodziców, ich wielu lat ciężkiej pracy jest nobilitujące dla sukcesora. – Oczywiście wiąże się z tym ogromna odpowiedzialność wobec pracowników, którzy często są związaniu z firmą całe życie, ale także z presją, czy sobie poradzimy równie dobrze jak tata czy mama. [Pobierz skan 1][Pobierz skan 2]
Sukcesorzy wolą iść na swoje
Data publikacji: 28 czerwca 2018
Właściciele firm rodzinnych nie mają komu ich przekazać. Dzieci wolą spełniać się na innym polu, natomiast nestorów chętnych do przekazania biznesu jest około 74 proc. Prowadząc swoje firmy, potrafimy o nich pięknie opowiadać partnerom i klientom, ale gdy wracamy do domu, to przy stole mówimy o wszystkich trudnościach dnia codziennego, mówi Krzysztof Ogorzałek. Czytaj dalej…
Mikroprzedsiębiorcą Roku 2017 została innowacyjna firma z branży medycznej
Data publikacji: 20 czerwca 2018
Tytuł Mikroprzedsiębiorcy Roku 2017 trafił do spółki KF Niccolum z Warszawy, która opracowała innowacyjną technologię hamującą przenikanie do wnętrza skóry jonów niklu. Organizatorem konkursu jest stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych. Wyniki rywalizacji właścicieli najmniejszych przedsiębiorstw w Polsce ogłoszono w środę (20 czerwca). Czytaj dalej…
Tytuł Mikroprzedsiębiorcy Roku 2017 trafił do KF Niccolum 
Data publikacji: 20 czerwca 2018
Zgłoszenia do konkursu nadesłało ponad 200 firm, które zatrudniają do 10 osób, a ich obroty nie przekraczają 2 mln euro. Główną nagrodę w wysokości 40 tys. zł zdobyła spółka KF Niccolum z Warszawy – pomysłodawca i producent innowacyjnych kosmeceutyków, które chronią przed objawami alergii niklowej. Czytaj dalej…
Sukcesja firm rodzinnych łatwiejsza
Data publikacji: 8 czerwca 2018
Tomasz Budziak – Wiceprezes IFR na temat ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej na łamach dziennika Rzeczpospolita. Dodatkowo komentarz Mariusza Haładyja – wiceministra w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Czytaj dalej…
RODO w małych firmach. Spore koszty i wciąż niepewność
Data publikacji: 19 maja 2018
Krzysztof Ogorzałek, Członek Zarządu naszego Stowarzyszenia, na temat wprowadzenia RODO w małych firmach na łamach portalu Gazety Prawnej. Co dla małych firm najczęściej oznacza RODO? Czego potrzebuje typowa mała firma w tym zakresie? Jak mały biznes radzi sobie z tym wyzwaniem? Czytaj dalej…
Firmy rodzinne rozmawiają o ekspansji zagranicznej
Data publikacji: 8 marca 2018
7 marca w Katowicach przedstawiciele firm rodzinnych rozmawiali o tym, jak rozszerzyć swoje rynki zbytu. Wysoka frekwencja wskazuje na silne zainteresowanie tematyką eksportową; przedsiębiorcy chętnie wysłuchali rad oraz merytorycznych wskazówek od praktyków biznesu. Czytaj dalej…
Firmy rodzinne rozmawiają o ekspansji zagranicznej
Data publikacji: 7 marca 2018
Przedstawiciele firm rodzinnych spotkali się w środę (7 marca 2018) w Park Hotel Diament w Katowicach i dyskutowali o najważniejszych wyzwaniach związanych z rozpoczęciem działalności na zagranicznych rynkach. Eksperci opowiedzieli jak uzyskać pomoc podczas stawiania pierwszych kroków w nowym kraju, a także przekazali cenne przestrogi oparte na własnych doświadczeniach. [Czytaj na wyborcza.pl] [Czytaj na Facebook] [Pobierz skan]
Śmierć nie będzie końcem biznesu
Data publikacji: 6 lutego 2018
Po śmierci właściciela jego firma nie zginie. Będą ją mogli prowadzić spadkobiercy przy pomocy zarządcy. Rząd przyjął długo oczekiwany projekt. Około 1 miliona firm rodzinnych może odetchnąć z ulgą. Od 1 czerwca 2018 r., kiedy wejdzie w życie ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, znacznie łatwiej będzie spadkobiercom przejmować rodzinne biznesy i płynnie kontynuować ich działalność. Czytaj dalej…
Ewa Sobkiewicz: Bez nas nic się nie uda
Data publikacji: 1 grudnia 2017
Zapraszamy do lektury wywiadu z Ewą Sobkiewicz, prezes naszego stowarzyszenia, w 11/12 2017 wydaniu magazynu Kapitał Polski, który przeprowadził Ryszard Żabiński. Rozmowa dotyczyła m.in.  X Zjazdu Firm Rodzinnych, który tym razem odbył się w Łodzi, problemach związanych z sukcesją w firmach rodzinnych oraz Manifeście Firm Rodzinnych. Czytaj dalej…
Krzysztof Ogorzałek: Manifest Firm Rodzinnych, Sukcesja, u-Rodziny 2017
Data publikacji: 12 grudnia 2017
Wywaiad z członkiem zarządu IFR – Krzysztofem Ogorzałkiem w RDC radio dla Ciebie 101,00 w programie Liberator. Podczas rozmowy uczestnicy rozmawiali o firmach rodzinnych jako takich – firmy rodzinne to innowacyjne przedsiębiorstwa stanowiące 60% polskiej gospodarki, często zatrzudniające setki lub tysiące pracowników (nie tylko jednoosobowe działalności gospodarcze). Poruszono także temat Manifestu Firm Rodzinnych, ogłoszonym podczas tegorocznej edycji Zjazdu Inicjatywa Firm Rodzinnych u-Rodziny 2017 w Łodzi, a także Ustawy o zarządzie sukcesyjnym. Czytaj dalej…
logo-prasa-rppl Tomasz Budziak: Firmy rodzinne to przyszłość polskiej gospodarki
Data publikacji: 25 listopada 2017
Firmy rodzinne to przyszłość naszej gospodarki? Zgadza się! Aby jednak zachować charakter rodzinny naszych firm, potrzebne jest spełnienie wielu warunków. Są nimi np. zgodnie współpracujące wielopokoleniowe rodziny, dobre codzienne i strategiczne zarządzanie, odpowiednie wychowanie i motywowanie następców. Z drugiej strony nasze firmy nie funkcjonują przecież w próżni. Są ważnym, chociaż często ignorowanym elementem gospodarki lokalnej. Czytaj dalej…
Łukasz Rotarski: Śląskie Firmy Rodzinne
Data publikacji: 2 czerwca 2017
Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Łukaszem Rotarskim, Prezesem Oddziału Śląskiego IFR, który ukazał się w Kapitale Śląskim, dodatku do Dziennika Gazeta Prawna. W przyszłym roku minie 10 lat od powstania Stowarzyszenia Inicjatywy Firm Rodzinnych. Jak ocenia Pan ten okres, co udało się przez ten czas osiągnąć? W jaki sposób stowarzyszenie IFR wspomaga firmy rodzinne w Polsce? Jaka jest obecna rola firm rodzinnych w polskiej gospodarce? Czy polskie prawo sprzyja prowadzeniu takiej działalności? O tym wszystkim na str. 19. Czytaj dalej…
logo-prasa-wsieci Ewa Wesołowska rozmawiała z Tomaszem Budziakiem nt. ustawy sukcesyjnej
Data publikacji: 14 września 2017
Prezes Stowarzyszenia IFR opowiada o problemach związanych z sukcesją w firmach rodzinnych i o sytuacji prawnej po śmierci jej właściciela w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Mówi w wywiadzie o konieczności zmian, które nasi sąsiedzi wprowadzili już lata temu, dzięki czemu np. niemieckie firmy rodzinne (np. Volkswagen) zdobyły zdecydowaną przewagę nad tymi polskimi, które niejednokrotnie umierały z właścicielem. Czytaj dalej…
Wywiad z Łukaszem Rotarskim, Prezesem Zarządu Oddziału Śląskiego IFR
Data publikacji: 21 lutego 2017
Praca Oddziału Śląskiego polega między innymi na comiesięcznych spotkaniach w różnych firmach rodzinnych z terenu województwa śląskiego, które stanowią możliwość wymiany poglądów czy promocji przedsiębiorstw. Dotychczas spotkania odbyły się już w Katowicach, Piekarach Śląskich oraz Tychach. Najbliższe planowane są w Częstochowie i Dobrodzieniu. IFR jest platformą do rozwiązywania problemów systemowych firm rodzinnych, poszerzenia horyzontów przedsiębiorców oraz wypracowywania nowych metod współpracy między rządzącymi a przedstawicielami firm rodzinnych. Czytaj dalej…
logo-prasa-gazprawna Ustawa o sukcesji z szansą na sukces
Data publikacji: 22 sierpnia 2017
Odpowiedź na realia gospodarczej rzeczywistości i więcej niż przyzwoite wykonanie. Tak projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej ocenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, która od lat walczyła o uchwalenie przepisów umożliwiających łatwe przejęcie biznesu po śmierci jego właściciela. Czytaj dalej…
Audycja: Rodzinne święta – czy aby na pewno? Jak jest naprawdę w firmach rodzinnych
Data publikacji: 28 grudnia 2016
Kilka dni temu składaliśmy sobie życzenia “Rodzinnych świąt”. Z drugiej strony często używamy stwierdzenia, że “z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu”. Jak jest naprawdę, jak działają i jak wspierane są firmy rodzinne? Czy łączenie działalności biznesowej z życiem prywatnym zawsze się sprawdza? Zapraszamy do posłuchania godzinnej rozmowy o i z firmami rodzinnymi, w której uczestniczyli członkowie zarządu oddziału śląskiego – Agata Hagno, Irena Kurdziel oraz Łukasz Rotarski. Czytaj dalej…
Wywiad: Czego naprawdę chcą przedsiebiorcy rodzinni i jak działają
Data publikacji: 28 listopada 2016
Przedsiębiorcy rodzinni chcą nie tylko wzajemnej współpracy, ale przede wszystkim zamian w obszarze swojej działalności. Największym problemem dla przedsiębiorców są zmieniające się przepisy. Przedsiębiorcy planują m.in. konferencje tematyczne i spotkania z parlamentarzystami. Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych to najstarsza i największa w Polsce organizacja, która obecnie skupia ponad 600 osób, a nowy oddział w województwie śląskim, na razie 40. – Łukasz Rotarski – prezes Oddziału Śląskiego IFR. Czytaj dalej…
Firma nie musi umierać wraz z właścicielem
Data publikacji: 22 sierpnia 2017
Ministerstwo Rozwoju finalizuje prace nad ustawą, która ma pomóc w rozwiązaniu palącego problemu, by śmierć przedsiębiorcy nie oznaczyła zamknięcia działalności i zwolnienia pracowników. Jak w pewnej niedużej firmie jubilerskiej, gdzie nikt ze spadkobierców nie miał pomysłu na kontynuowanie działalności po nagłej śmierci właściciela, więc skupili się na podziale jej wyposażenia, a firma znikła z rynku. Czytaj dalej…
logo-prasa-money Wiceminister Mariusz Haładyj: Projekt ustawy o sukcesji w firmach jesienią wejdzie pod obrady rządu
Data publikacji: 1 stycznia 2018
Minął termin na zgłoszenie uwag w procesie konsultacji społecznych. Wpłynęły m.in. bardzo konstruktywne uwagi z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, także uwagi ze strony Ministerstwa Finansów, doprecyzowujące różne zapisy. Na spokojnie chcemy je wszystkie przeanalizować i w ciągu dwóch tygodni zwołać konsultacje uzgodnieniowe z udziałem partnerów społecznych. Jesienią projekt powinien pojawić się na Komitecie Stałym Rady Ministrów, a potem Rady Ministrów. Czytaj dalej…
logo-prasa-wyborczabiz Wiceminister Mariusz Haładyj: Projekt ustawy o sukcesji w firmach jesienią wejdzie pod obrady rządu
Data publikacji: 22 sierpnia 2017
Projekt ustawy dotyczący usprawnienia sukcesji w firmach rodzinnych zostanie przyjęty jesienią przez Radę Ministrów, a później przez parlament i ma realne szansę na wejście w życie od 1 stycznia 2018 r., wynika z wypowiedzi wiceministra rozwoju Mariusza Haładyja. Czytaj dalej…
logo-prasa-isbnews Wiceminister Mariusz Haładyj: Projekt ustawy o sukcesji w firmach jesienią wejdzie pod obrady rządu
Data publikacji: 21 sierpnia 2017
Projekt ustawy dotyczący usprawnienia sukcesji w firmach rodzinnych zostanie przyjęty jesienią przez Radę Ministrów, a później przez parlament i ma realne szansę na wejście w życie od 1 stycznia 2018 r., wynika z wypowiedzi wiceministra rozwoju Mariusza Haładyja. Czytaj dalej…
logo-prasa-inwestycjepl Właściciele firm rodzinnych pozytywnie oceniają projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym
Data publikacji: 21 sierpnia 2017
Projekt ustawy dotyczący usprawnienia sukcesji w firmach rodzinnych zostanie przyjęty jesienią przez Radę Ministrów, a później przez parlament i ma realne szansę na wejście w życie od 1 stycznia 2018 r., wynika z wypowiedzi wiceministra rozwoju Mariusza Haładyja. Czytaj dalej…
logo-prasa-wolters Jesienią ma być projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym
Data publikacji: 21 sierpnia 2017
Projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym jesienią powinien trafić na posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów i rządu – poinformował w poniedziałek podczas konferencji wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj. Czytaj dalej…
logo-prasa-rppl Adam Krause: Przedsiębiorstwo może działać także przed podziałem spadku
Data publikacji: 5 września 2017
Przedsiębiorstwo może działać także przed podziałem spadku, a dzielenie go przez sukcesorów jest ostatecznością. Pokazuje to najnowszy wyrok Sądu Najwyższego, tym bardziej ciekawy, że Ministerstwo Rozwoju finalizuje prace nad ustawą, która ma sprawić, że śmierć przedsiębiorcy nie będzie oznaczała zamknięcia działalności i zwolnienia pracowników. Czytaj dalej…
logo-prasa-rppl Tomasz Budziak: Ustawa o sukcesji – co planuje rząd?
Data publikacji: 28 sierpnia 2017
Tomasz Budziak, wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych w wywiadzie: czy proponowane przez rząd zmiany w przepisach spowodują, że firmy nie będą umierały wraz z właścicielami? Czytaj dalej…
logo-prasa-moznainaczej Prof. Andrzej Blikle: Firmy rodzinne w obliczu nadchodzących sukcesji
Data publikacji: 10 lipca 2015
Wbrew niekiedy wyrażanym opiniom, firmy rodzinne to nie gospodarczy margines, ale raczej reguła. We wszystkich rozwiniętych gospodarkach świata stanowią większość ogólnej liczby firm — od 60 do 90 proc., w Polsce 78 proc. — co oznacza, że w naszym kraju jest ich około 1,5 miliona i to nie licząc firm rolniczych. Oprócz małych, których jest oczywiście najwięcej, są też i duże. Czytaj dalej…
logo-prasa-polskieradio Prof. Andrzej Blikle: Biznes rodzinny to wielka odpowiedzialność
Data publikacji: 22 lutego 2015
Najpoważniejszym problemem firm rodzinnych jest sprawa sukcesji, czyli przekazania firmy w ręce kolejnego pokolenia. – Niestety, jak pokazują badania, w Unii Europejskiej niewiele ponad 30 proc. firm rodzinnych ma gotowy plan sukcesyjny, a w Polsce jedynie 6,5% studiującej młodzieży z firm rodzinnych zamierza przejąć schedę po rodzicach. Czytaj dalej…
logo-prasa-rppl Rodzinne firmy zyskują na znaczeniu
Data publikacji: 23 kwietnia 2015
Odczuwamy bardzo wyraźnie wzrost zainteresowania firmami rodzinnymi, co jest również widoczną tendencją w całej Europie. Coraz bardziej dostrzega się zarówno ich gospodarczą, jak i społeczno–polityczną rolę – twierdzi prof. Andrzej Blikle. Czytaj dalej…
logo-prasa-onet Firmy rodzinne to nie gospodarczy margines
Data publikacji: 7 listopada 2014
Wbrew wyrażanym niekiedy opiniom firmy rodzinne to nie gospodarczy margines. Wszędzie na świecie jest ich więcej niż firm nierodzinnych, wszędzie też generują blisko połowę PKB i ponad połowę miejsc pracy. Czytaj dalej…