Zamieszczamy najciekawsze informacje, z punktu widzenia przedsiębiorców rodzinnych, opublikowane w aktualnym numerze cyklicznego newslettera GWLAW na marzec 2024. Newsletter poświęcony jest w całości ważnym aktualnościom prawnym, a przygotowuje go zespół ekspercki naszego partnera strategicznego – Kancelarii GWLAW. Serdecznie zachęcamy do lektury!
W TYM NUMERZE: |
- Podwyższenie kwoty wolnej od podatku najwcześniej w 2026 r.
- Raporty o schematach podatkowych bezużyteczne?
- Deregulacja prawa gospodarczego na horyzoncie.
- Brak CIT przy gospodarowaniu nieruchomościami przez fundację rodzinną.
- Brak CIT przy zbyciu udziałów przez fundację rodzinną.
- Brak VAT przy wniesieniu przedsiębiorstwa do fundacji rodzinnej.
- Czy już raz opodatkowane dochody nie mogą być opodatkowane drugi raz?
PODWYŻSZENIE KWOTY WOLNEJ OD PODATKU NAJWCZEŚNIEJ W 2026 R.
Minister Finansów Andrzej Domański potwierdził, że nie ma możliwości podwyżki kwoty wolnej do 60 tys. zł w 2025 r.
RAPORTY O SCHEMATACH PODATKOWYCH BEZUŻYTECZNE?
DEREGULACJA PRAWA GOSPODARCZEGO NA HORYZONCIE
- skrócenie okresu kontroli u mikroprzedsiębiorcy z 12 do 6 dni,
- związanie organu I instancji ustaleniami organu II instancji w postępowaniu administracyjnym,
- zniesienie konieczności składania dokumentu prokury lub pełnomocnictwa, jeśli wynikają one z publicznych rejestrów,
- aby brak firmowej pieczątki albo wydruku z CEIDG/KRS nie stanowił braku formalnego pisma lub wniosku,
- wydłużenie okresu vacatio legis przepisów dotyczących przedsiębiorców.
Drugi pakiet deregulacji dotyczyć ma wyeliminowania z porządku prawnego istniejących sprzeczności oraz niespójności norm prawnych.
BRAK CIT PRZY GOSPODAROWANIU NIERUCHOMOŚCIAMI PRZEZ FUNDACJĘ RODZINNĄ
Fundator przy założeniu fundacji rodzinnej wniósł do niej wynajmowane dotychczas w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej lokale mieszkalne i apartamenty. Przekazanie składników mienia do fundacji rodzinnej jest realizacją procesu sukcesyjnego. Przy wniesieniu mienia do FR fundator nie wnosi ich wyłącznie w celu dalszego zbycia. Jednakże nie wykluczył, iż w przyszłości może dojść do sytuacji, w której FR dokona ich zbycia, a następnie uzyskane środki reinwestuje. Dyrektor KIS zgodził się z Wnioskodawcą, iż prowadzenie przez Fundację Rodzinną działalności gospodarczej w zakresie najmu lokali mieszkalnych jak i apartamentów korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem CIT. Jak napisał Dyrektor KIS: „Analizując powyższe zauważyć należy, że najem długoterminowy nieruchomości oraz apartamentów w (…) mieści się w działalności dozwolonej zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o Fundacji Rodzinnej. Zatem zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 25 w zw. z art. 6 ust. 7 ustawy o CIT dochody fundacji z prowadzonej działalności gospodarczej z tytułu najmu długoterminowego będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych”. Ponadto ewentualne zbycie w przyszłości lokali nie będzie generować przychodu do opodatkowania. Zob.: interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2024-03-04 (Sygnatura: 0111-KDIB2-1.4010.485.2023.7.DD).
BRAK CIT PRZY ZBYCIU UDZIAŁÓW PRZEZ FUNDACJĘ RODZINNĄ
Fundacja rodzinna będzie zwolniona z CIT z tytułu zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością lub innych praw wynikających z przystąpienia lub uczestnictwa w spółkach handlowych, funduszach inwestycyjnych, spółdzielniach lub podmiotach o podobnym charakterze, które to prawa zostaną przez Fundację rodzinną nabyte w celu ich zbycia. Zob.: Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2024-03-05 (Sygnatura: 0111-KDIB1-1.4010.2.2024.2.BS).
BRAK VAT PRZY WNIESIENIU PRZEDSIĘBIORSTWA DO FUNDACJI RODZINNEJ.
Po raz kolejny Dyrektor KIS potwierdził, iż wniesienie darowizny w postaci przedsiębiorstwa do fundacji rodzinnej nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Czynność taka nie jest ani odpłatną dostawą towarów ani odpłatnym świadczeniem, a więc nie podlega opodatkowaniu VAT Zob.: Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2024-03-05 (Sygnatura: 0112-KDIL3.4012.77.2024.1.KFK).
CZY JUŻ RAZ OPODATKOWANE DOCHODY NIE MOGĄ BYĆ OPODATKOWANE DRUGI RAZ?
Sprawa dotyczyła spółki z o.o. powstałej z przekształcenia spółki cywilnej. Przy przekształceniu w ramach kapitałów spółki wyszczególniony był kapitał podstawowy oraz zysk z lat ubiegłych. Spółka uważała, iż zysk ten był już opodatkowany stąd przy jego wypłacie nie wystąpi opodatkowanie. Innego z dnia były organy skarbowe. Uznały, że dojdzie do uzyskania przychodu z tytułu zysku w osobach prawnych opodatkowanego 19% PIT. Innego zdania był Naczelny Sąd Administracyjny. Nie zgodził się on z organami skarbowymi oraz wcześniejszym wyrokiem WSA. Uznał, iż Jeśli wspólnicy wnieśli taki zysk ze spółki cywilnej do kapitału spółki z o.o., wyodrębnili go w bilansie i raz już zapłacili od niego PIT, to nie można traktować wypłaty po przekształceniu jako przychodu z tytułu udziału w zysku osoby prawnej – tłumaczyła sędzia Alicja Polańska w wyroku NSA z 14 marca 2024 r., sygn. akt II FSK 808/21 Jest to bardzo korzystny wyrok dla podatników, którzy planują przekształcenie, lub go dokonali, a nie podjęli uchwały o wypłacie starych zysków przed przekształceniem.
Materiał przygotowany jest przez zespół Kancelarii GWLAW Mitręga & Partners Sp.k. z siedzibą w Warszawie, ul. Bagno 2 lok. 71, 00-112 Warszawa. Firma wpisana jest do rejestru przedsiębiorców KRS przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000467341, REGON: 146768660, NIP: 5252558402 i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego, informacji handlowej ani doradztwa prawnego. |