IFR na posiedzeniu Senackiego Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju i MŚP nt. Polskiego Ładu

W dniu 27 maja 2022 roku mieliśmy zaszczyt wziąć udział w posiedzeniu Senackiego Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju oraz Senackiego Zespołu MŚP. W spotkaniu wzięli udział senatorowie, eksperci i przedsiębiorcy, a tematem dyskusji były „Zmiany w Polskim Ładzie – czy naprawiono już wszystko, co zepsuto?”. W imieniu Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych udział w posiedzeniu wzięła Janina Seredyńska-Targosz (członek zarządu IFR).

Podczas posiedzenia odbyła się bardzo udana dyskusja, która potwierdziła potrzebę konsultacji planowanych zmian prawnych i podatkowych ze środowiskiem przedsiębiorców, a także przemyślanego podejścia w ich wprowadzeniu. Podkreślono, że w przeciągu 5 miesięcy od wprowadzenia Polskiego Ładu naniesiono już ponad 1000 poprawek, a mimo to nadal przepisy są niedopracowane.

W trakcie debaty zgłoszono liczne postulaty kolejnych zmian naprawiających negatywne skutki dla podatników przepisów tzw. Polskiego Ładu. Zaproponowano, m.in.:

  • zniesienie rocznego limitu wysokości 8 tys. 700 zł składki zdrowotnej możliwej do zaliczenia do kosztów przychodu, tak aby można było odliczać całą składkę,
  • zaapelowano o umożliwienie przedsiębiorcom ponownego wyboru dowolnej formy opodatkowania po zakończeniu roku podatkowego nie tylko w kierunku skali podatkowej, ale i każdej innej,
  • postulowano także powiązanie wysokości kwoty wolnej od podatku z wysokością wynagrodzenia minimalnego,
  • apelowano także, by kwota wolna nie była obciążona składką zdrowotną.

Pełne podsumowanie i relacja ze spotkania dostępne pod linkiem poniżej.

Czytaj dalej…

GALERIA