Nieuczciwa konkurencja ze strony pracowników – ryzyka dla firmy rodzinnej | Webinarium IFR

Z obserwacji rynku wynika, że firmy rodzinne często tracą klientów na skutek ich przejęcia przez aktualnych lub byłych pracowników. Takie przejęcie klientów bywa bardzo dotkliwe, ponieważ odchodzący pracownik przejmuje bazę danych o klientach, dostawcach, kontakty, know-how. W zasadzie od zaraz robi dla firmy konkurencję. Czasami zresztą dzieje się to nieuczciwe jeszcze w czasie zatrudnienia. Firmy rodzinne są szczególnie podatne na takie ryzyka, ponieważ działają w oparciu o duże zaufanie do swoich pracowników. Ponadto często jest tak, że firma rodzinna to tak naprawdę kilka firm należących do członków rodziny, co powoduje komplikacje formalne, a jednocześnie ułatwia nieuczciwemu pracownikowi działanie.

Szczególnie niebezpieczny jest moment, w którym właściciele firmy rodzinnej postawiają uporządkować strukturę, przekształcają się w jakąś spółkę albo łączą przedsiębiorstwa. Powstaje wtedy zamieszanie w organizacji, tak zwana mętna woda, które często jest bezwzględnie wykorzystywane do przejęcia przez nieuczciwego pracownika części biznesu. Warto też pamiętać, niestety, że czasami to nie jest akcja tylko jednego pracownika. Zdarza się, że odchodzi cały zespół pracowników, wykorzystując okazję.  Można się do tego przygotować. Nie można uniknąć, ale można minimalizować ryzyko. Można również żądać odszkodowania.

Zapraszamy na webinarium IFR organizowane wspólnie z Robertem Solgą – Radcą Prawnym, ekspertem w zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i ochronie informacji biznesowych. Webinarium odbędzie się w czwartek 22 października o godz. 13:00-14:30, moderować będzie Agata Hagno (członek zarządu IFR).


WEŹ UDZIAŁ W WEBINARIUM
Instrukcja udziału w webinarium przez ClickMeeting [PDF]

W trakcie webinarium opowiemy m.in. na następujące pytania:

  • Dlaczego firmy rodzinne są szczególnie narażone na nieuczciwą konkurencję ze strony pracowników/menedżerów?
  • Kiedy najczęściej dochodzi do przejęcia klientów i know-how przez pracowników lub byłych pracowników?
  • Jak przygotować się na odejście pracownika i minimalizowanie strat (tajemnica przedsiębiorstwa, zakaz konkurencji)?
  • Jak utworzyć tajemnicę przedsiębiorstwa?
  • Jak postępować w razie incydentu odejścia pracownika.

Uczestnicy webinarium będą mogli na żywo zadawać pytania. Transmisja online odbędzie się przez platformę Clickmeeting.

Serdecznie zachęcamy do udziału!

PROWADZĄCY

Robert Solga – radca prawny, specjalizuje się w ochronie firm przed nieuczciwą konkurencją, w tym ze strony pracowników, menedżerów i wspólników, pomaga wspólnikom zakładać, rozwiązywać i przekształcać firmy, doradza przy występowaniu wspólników ze spółek, sprzedaży udziałów lub przedsiębiorstw, reprezentuje spadkobierców wspólników, prowadzi spory sądowe. Jest wspólnikiem w kancelarii Robert Solga i Wspólnicy, prowadzi blog i podcast prawniczy tajemnica-przedsiebiorstwa.pl.