Premiera raportu OEES – Co dalej w biznesie? Jak pandemia zmieniła zarządzanie firmami i ludźmi

Premiera raportu OEES pt. “Co dalej w biznesie? Jak pandemia zmieniła zarządzanie firmami i ludźmi” odbyła się 25 listopada 2020 roku podczas 13. Ogólnopolskiego Zjazdu Firm Rodzinnych U-RODZINY 2020 | online.

Raport został omówiony podczas panelu dyskusyjnego pt. “Biznes po koronakryzysie – konsekwencje, wnioski, wyzwania dla polskich firm rodzinnych?” w ramach U-RODZIN 2020, zorganizowanej we współpracy z Open Eyes Economy Summit. Moderował dyskusję Tomasz Budziak (wiceprezes zarządu IFR), a udział wzięli prof. dr hab. Jerzy Hausner (przewodniczący rady programowej OEES, Fundacja GAP), prof. Andrzej Blikle (prezes honorowy IFR), Piotr Voelkel (założyciel Grupy Kapitałowej VOX, właściciel Uniwersytetu SWPS), dr Henryka Bochniarz (przewodnicząca rady głównej Konfederacji Lewiatan) oraz Przemysław Powalacz (prezes zarządu Geberit Polska).

Autorzy Alertów Biznesowych przestrzegali, że w sytuacji, gdy z powodu decyzji administracyjnej wiele branż musiało wiosną tego roku zawiesić działalność, nie było możliwe samoistne, oddolne odmrożenie gospodarki. Biznes potrzebował mapy i harmonogramu odmrażania, aby poradzić sobie z obostrzeniami. Taki plan nie powstał. Więcej: poczynania władzy były chaotyczne, wyrywkowe i często wynikały z pobudek politycznych – rząd po części skupiony był na organizacji wyborów prezydenckich. Alerty Biznesowe zawierały analizę bieżących warunków, w których działał biznes. Autorzy przedstawili rekomendacje dotyczące działania w sytuacji kryzysowej. Część z nich dotyczyła możliwego postępowania władz, inne przeznaczone były dla przedsiębiorców oraz osób zarządzających firmami i instytucjami. Po pierwsze pandemia zwiększyła ryzyko biznesowe do rozmiarów trudno wyobrażalnych. Do nieprzewidywalności sytuacji epidemicznej dołączył bezwład decyzyjny rządu. Po drugie wymusiła na firmach wprowadzenie w sposobie organizacji pracy zmian, które wcześniej z różnych przyczyn upowszechniały się z trudem, jak choćby praca zdalna czy wykorzystywanie nowoczesnych technologii w kontaktach pomiędzy biznesem a administracją. Ten szczególny czas stał się wyzwaniem dla przedsiębiorców. Zarządzanie kryzysowe jest trudne i właściciele oraz menadżerowie, przytłoczeni problemami bieżącymi, nie zawsze znajdują czas, by się do niego przygotować.

Ten raport, pisany na początku listopada, zawiera propozycje i rekomendacje, które znalazły się w Alertach i które pozostają aktualne, ale także nowe spostrzeżenia i wskazówki dla biznesu wynikające z sytuacji gospodarczo-społecznej Polski jesienią 2020 r. Problemy i rekomendacje przedstawione w Raporcie prezentowane są w kilku wymiarach. Pierwszy dotyczy sytuacji biznesu spowodowanej pandemią, drugi zaś zarządzania przedsiębiorstwami i instytucjami. Pokazane zostały zagrożenia i korzyści, jakie może osiągnąć firma dzięki odpowiedniemu jej prowadzeniu. Autorzy Raportu zastanawiają się również nad zmianami w gospodarce krajowej i światowej: które z rozwiązań wdrożonych w czasie pandemii przetrwają, które zostaną upowszechnione, a co najprawdopodobniej zniknie.

OEES Raport Biznes [PDF] Pobierz