Czy wreszcie Fundacja Rodzinna wraca na właściwe tory i rusza z miejsca? W miniony piątek Ministerstwo Rozwoju i Technologii podało, że projekt ustawy trafił pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów. To duży krok naprzód i może oznaczać, że wreszcie osiągnięto porozumienie z Ministerstwem Finansów w zakresie opodatkowania. Ciekawe, czy i w jaki sposób ostatecznie uwzględniono założenia opodatkowania opublikowane w czerwcu 2022?
Zapewne już niebawem dowiemy się. Liczymy, że nasze sugestie i propozycje przekazane podczas licznych konsultacji społecznych zostaną uwzględnione. Te zasady to m. in.:
- Transfer środków z zarządzanego przez fundację biznesu do jej beneficjentów będzie opodatkowany dokładnie w taki sam sposób, jakby dokonywał go osobiście sam założyciel fundacji, czyli fundator.
- Wniesienie mienia do fundacji rodzinnej przez fundatora nie będzie opodatkowane. Fundacja rodzinna będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą, np. zarządzać wniesionym do niej majątkiem.
- W przypadku wypłaty dywidendy ze spółki do zarządzającej nią fundacji, podatek będzie taki sam, jakby płatności dokonywano na korzyść jej założyciela.
- Tak samo wypłaty z fundacji na rzecz jej beneficjentów, będą traktowane w taki sam sposób, jakby dokonywał ich osobiście fundator. Jeśli będą dokonywane na rzecz jego najbliższych, to podatku w ogóle nie będzie. Jeśli środki otrzymają dalsi krewni fundatora, to stawka podatku będzie identyczna, jak gdyby była to darowizna dokonywana przez fundatora.
- Spółki, którymi zarządzać będzie fundacja, będą objęte zwolnieniem dywidendowym oraz zwolnieniem partycypacyjnym, które przewidywane jest od przyszłego roku dla polskiej spółki holdingowej.
- W celu powrotu do kraju ze środkami, które przedsiębiorcy przekazali założonym za granicą fundacjom rodzinnym, proponowana jest ulgę repolonizacyjną, czyli zwolnienie z PIT dla środków przenoszonych z zagranicznej fundacji do fundacji rodzinnej założonej w Polsce.
Czytaj dalej… |