Ustawa o polskiej Fundacji Rodzinnej coraz bliżej

Czy wreszcie Fundacja Rodzinna wraca na właściwe tory i rusza z miejsca? W miniony piątek Ministerstwo Rozwoju i Technologii podało, że projekt ustawy trafił pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów. To duży krok naprzód i może oznaczać, że wreszcie osiągnięto porozumienie z Ministerstwem Finansów w zakresie opodatkowania. Ciekawe, czy i w jaki sposób ostatecznie uwzględniono założenia opodatkowania opublikowane w czerwcu 2022?

Zapewne już niebawem dowiemy się. Liczymy, że nasze sugestie i propozycje przekazane podczas licznych konsultacji społecznych zostaną uwzględnione. Te zasady to m. in.:

  1. Transfer środków z zarządzanego przez fundację biznesu do jej beneficjentów będzie opodatkowany dokładnie w taki sam sposób, jakby dokonywał go osobiście sam założyciel fundacji, czyli fundator.
  2. Wniesienie mienia do fundacji rodzinnej przez fundatora nie będzie opodatkowane. Fundacja rodzinna będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą, np. zarządzać wniesionym do niej majątkiem.
  3. W przypadku wypłaty dywidendy ze spółki do zarządzającej nią fundacji, podatek będzie taki sam, jakby płatności dokonywano na korzyść jej założyciela.
  4. Tak samo wypłaty z fundacji na rzecz jej beneficjentów, będą traktowane w taki sam sposób, jakby dokonywał ich osobiście fundator. Jeśli będą dokonywane na rzecz jego najbliższych, to podatku w ogóle nie będzie. Jeśli środki otrzymają dalsi krewni fundatora, to stawka podatku będzie identyczna, jak gdyby była to darowizna dokonywana przez fundatora.
  5. Spółki, którymi zarządzać będzie fundacja, będą objęte zwolnieniem dywidendowym oraz zwolnieniem partycypacyjnym, które przewidywane jest od przyszłego roku dla polskiej spółki holdingowej.
  6. W celu powrotu do kraju ze środkami, które przedsiębiorcy przekazali założonym za granicą fundacjom rodzinnym, proponowana jest ulgę repolonizacyjną, czyli zwolnienie z PIT dla środków przenoszonych z zagranicznej fundacji do fundacji rodzinnej założonej w Polsce.
Czytaj dalej…