Wsparcie polskich przedsiębiorców dla Ukrainy a podatki – jak pomagać z największym pożytkiem? | Webinarium IFR

W związku z agresją jakiej doświadcza Ukraina, polskie firmy ruszyły z pomocą zarówno dla uchodźców, którzy dotarli do Polski jak również dla Ukraińców, którzy pozostali w swojej ojczyźnie. Pomoc przybiera różnego rodzaju formy – darowizny rzeczowe, pieniężne, udostępnienie majątku firmy na działania służące pomocy humanitarnej. Powszechnie deklarowana jest też gotowość do zatrudnienia osób przybyłych do Polski.

Zapraszamy na webinarium, podczas którego zostaną przedstawione podstawowe informacje co do podatkowych konsekwencji ww. działań pomocowych. Wydarzenie odbędzie się w czwartek 17 marca w godz. 11:00-12:30, a poprowadzą je: Katarzyna Klimkiewicz-Deplano (Managing Partner, Advicero Nexia), Sławomir Patejuk (Partner, Advicero Nexia) oraz Mirosław Siwiński (Partner, Advicero Nexia). Współprowadzącym i moderatorem webinarium będzie Tomasz Budziak – Prezes i Partner Zarządzający KBA, Wiceprezes Zarządu IFR.


WEŹ UDZIAŁ W WEBINARIUM
Instrukcja udziału w webinarium przez ClickMeeting [PDF]

Bezsprzecznie:

  • Pomoc i wsparcie polskich przedsiębiorców dla uchodźców i Ukrainy są niezbędne i oczekiwane w jak największym wymiarze.
  • Spontaniczność i bezinteresowność są wspaniałe,
  • Pomagać trzeba skutecznie i hojnie.

Jeszcze lepiej będzie, jeżeli nasze wsparcie nie będzie rodziło negatywnych skutków podatkowych. Dlatego podczas webinarium będziemy rozmawiać m.in. o formach, konsekwencjach i potencjale:

  • darowizn rzeczowych dla uchodźców przekazywanych przez firmę (VAT, CIT);
  • darowizn rzeczowych wysyłane do Ukrainy;
  • przekazania darowizn pieniężnych;
  • użyczenia majątku firmy (np. budynku, samochodu) na rzecz uchodźców i organizacji niosących pomoc;
  • pomocy rzeczowej dla pochodzących z Ukrainy rodzin pracowników;
  • zatrudnienia uchodźcy w Polsce.

Serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarium. Transmisja on-line odbędzie się na platformie ClickMeeting. Po wystąpieniu prelegentów przewidziana jest także sesja pytań i odpowiedzi. Do usłyszenia!

PROWADZĄCY

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano – Partner Zarządzający w Advicero Nexia i licencjonowany doradca podatkowy. Posiada ponad 20 lat doświadczenia zawodowego. Specjalizuje się w doradztwie w zakresie bezpieczeństwa podatkowego podmiotów działających na polskim rynku. Ma bogate doświadczenie w zakresie prowadzenia projektów dla wsparcia innowacji technologicznych – korzystanie z preferencji i ulg podatkowych przez przedsiębiorstwa inwestujące w technologie, rozwijające projekty R&D oraz z zakresu innowacji. Realizuje projekty dotyczące ulgi R&D, ulgi IP Box, doradza przedsiębiorcom korzystającym z nowych ulg wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu (m.in. na robotyzację prototyp, czy dla innowacyjnych pracowników).

Sławomir Patejuk – Partner w dziale podatkowym Advicero. Posiada ponad 15 lat doświadczenia zawodowego. Sławomir specjalizuje się w obsłudze podmiotów działających na rynku nieruchomości komercyjnych (Real Estate) i przedsiębiorstw z sektora energetycznego – w szczególności działających w branży odnawialnych źródeł energii (Renewable energy). W trakcie swojej praktyki zawodowej brał udział w obsłudze procesów restrukturyzacyjnych spółek oraz transakcji związanych z nabywaniem, zbywaniem, a także restrukturyzacją finansowania nieruchomości komercyjnych (w tym w przypadku transakcji dokonywanych na rynku polskim przez zagraniczne fundusze inwestycyjne). Był również zaangażowany w liczne projekty związane z badaniem rozliczeń podatkowych spółek (Due Diligence oraz Tax Review), bieżącym doradztwem podatkowym w zakresie podatków korporacyjnych dla podmiotów działających na rynku polskim (podatek VAT oraz podatki dochodowe), analizą opodatkowania transakcji transgranicznych, doradztwem dla podmiotów zagranicznych działających w Polsce w formie oddziałów i filii, prowadzeniem rozliczeń podatników podatku od towarów i usług (VAT Compliance), optymalizacją w zakresie opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Sławomir posiada również doświadczenie w postępowaniach przed organami podatkowymi oraz sądami administracyjnymi. Ukończył Szkołę Główną Handlową w Warszawie, studiował również w ramach programu JOSZEF na wiedeńskim Wirtschaftsuniversität Wien, Austria.

Mirosław Siwiński – Partnerem w Advicero Nexia oraz doradcą podatkowym i radcą prawny z bogatym doświadczeniem w obsłudze postępowań i wydawaniu opinii. Posiada prawie 20 lat doświadczenia zawodowego. Specjalizuje się szczególnie w zagadnieniach dotyczących podatku od towarów i usług, podatku akcyzowego, podatków dochodowych, czy przeprowadzaniu analizy podatkowej. Mirosław posiada również doświadczenie w zagadnieniach z pogranicza prawa cywilnego i podatkowego oraz postępowaniach przed organami podatkowymi, sądami administracyjnymi, a także Trybunałem Sprawiedliwości UE. Zajmuje się również sporządzaniem opinii i pism procesowych z zakresu prawa administracyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii dotacji oświatowych i transportu drogowego. Posiada też rozległe doświadczenie procesowe w sprawach ubezpieczeń społecznych, cywilnych i prawa pracy. Specjalizuje się szczególnie w komentarzach oraz prelekcjach w zakresie podatku VAT, podatku akcyzowego, analizy podatkowej oraz postępowań podatkowych. Jest regularnie wyróżniany jako rekomendowany doradca podatkowy (rankingi firm doradztwa podatkowego dziennika „Rzeczpospolita” – kategoria Podatek Akcyzowy).

Tomasz Budziak – Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych. Współzałożyciel i Partner Zarządzający KBA. Doradca wielu polskich i zagranicznych rodzin biznesowych. Od 1990 roku ma w dorobku kilkaset projektów doradczych. Uzyskał tytuł Certified Management Consultant. Wieloletni członek władz Stowarzyszenia Doradców Gospodarczych. Praktyk wprowadzający na polski rynek globalne marki, w tym należące do najbogatszych rodzin w Europie. Współpracował przez lata z czołowymi polskimi grupami kapitałowymi kontrolowanymi przez rodziny. Poznał w ten sposób różne modele stosowane od pokoleń do przekazywania wartości biznesowej i intelektualnej następnym pokoleniom. Przewodniczący i członek rad nadzorczych oraz rad rodzinnych polskich firn rodzinnych prowadzących działalność międzynarodową. Członek Private Wealth Group Nexia International.