Handel międzynarodowy oraz cło – co muszą wiedzieć polskie firmy rodzinne? | Webinarium IFR

Coraz bardziej złożony rynek XXI wieku wymaga od przedsiębiorstw angażujących się w międzynarodową wymianę towarów i usług, zachowania czujności i dbałości o szczegóły. Stale zmieniająca się arena regulacyjna wymaga ciągłego doskonalenia wiedzy i informacji z zakresu aktualnych wytycznych, wymagań prawnych i organizacyjnych.

Temat ten postanowiliśmy poruszyć wspólnie z naszym partnerem strategicznym Grabowski i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych podczas kolejnego webinarium, które odbędzie się w czwartek 22 lipca br. o godz. 11:00. Wydarzenie poprowadzą: Łukasz Grabowski – zastępca dyrektora Centrum Eksportu w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Maria Drwięga – ekspert z zakresu handlu zagranicznego oraz Robert Domalski – ekspert z zakresu handlu zagranicznego.


WEŹ UDZIAŁ W WEBINARIUM
Instrukcja udziału w webinarium przez ClickMeeting [PDF]

Webinarium obejmuje zakres tematyczny prawnych i celnych aspektów dotyczących międzynarodowej wymiany towarowej. Podczas wydarzenia uczestnicy kompleksowo zapoznają się ze znaczeniem i korzyściami wynikającymi z prawidłowego zastosowania międzynarodowych porozumień o wolnym handlu.

AGENDA WYDARZENIA
  1. Międzynarodowe porozumienia o wolnym handlu. Znaczenie, wykorzystanie w praktyce oraz wpływ na stawki celne transportowanych towarów.
  2. Origin: Znaczenie pochodzenia towaru. Preferencyjne vs niepreferencyjne pochodzenie towaru.
  3. Świadectwo pochodzenia – wymagania.
  4. Reguły pochodzenia.
  5. Korzyści wynikające z wewnętrznej implementacji analiz dotyczących pochodzenia towaru i jego statusu.
  6. Klasyfikacja towarów.
  7. Harmonized Tariff Schedule (HTS).
  8. Audyt Celny Organizacji

Serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarium. Transmisja on-line odbędzie się na platformie ClickMeeting. Po wystąpieniu prelegentów przewidziana jest także sesja pytań i odpowiedzi.

Do Zobaczenia!

PROWADZĄCY

Łukasz Grabowski – Zastępca Dyrektora Centrum Eksportu w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A. Absolwent kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Laureat stypendium DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst) na Uniwersytecie Johannesa Gutenberga w Moguncji. Alumn pierwszej edycji Akademii Energii organizowanej przez Fundację 2065 im. Lesława A. Pagi. Doświadczenie zawodowe zdobywał pracując m.in. w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie S.A, centrali Deutsche Bank we Frankfurcie nad Menem, firmie doradczo – konsultingowej PwC w Warszawie, Ambasadzie Królestwa Norwegii w Warszawie oraz firmie doradczo – konsultingowej STTAS, UPS Company w Warszawie. Od marca 2019 r. wspiera polskich przedsiębiorców planujących internacjonalizację działalności i bezpieczne wejście na rynki zagraniczne.

Maria Drwięga – ekspert z zakresu handlu zagranicznego. Absolwentka Stosunków Międzynarodowych (spec. Międzynarodowa Polityka Gospodarcza) Uniwersytetu Warszawskiego. Wieloletnia specjalistka w dziedzinie Pochodzenia towarów. W obszarze jej zainteresowań znajdują się m. in. preferencyjne pochodzenie towarów, reguły pochodzenia, porozumienia o wolnym handlu zawierane przez Unię Europejską (w tym umowa handlowa między UE a Wielką Brytanią), dokumentacja związana z pochodzeniem towarów w tym długoterminowa deklaracja dostawcy, deklaracje na pojedyncze wysyłki: EUR1, Certyfikaty pochodzenia. Ponadto zajmuje się analizami kwalifikacyjnymi, których celem jest ustalenie pochodzenia towarów oraz ich statusu. Maria Drwięga jest również specjalistką w dziedzinie szwajcarskich regulacji związanych z pochodzeniem towarów. Stypendystka International Visitor Leadership Program, fundowanego przez amerykański Departament Stanu.

Robert Domalski – ekspert z zakresu handlu zagranicznego. Absolwent wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych, wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej oraz Katedry Unii Europejskiej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Specjalizuje się w kontroli eksportowej towarów podwójnego zastosowania. Posiada bogate doświadczenie w stosowania przepisów celnych, szeroką i dogłębną wiedzę obejmującą wiele gałęzi przemysłu, a także szerokie spektrum doświadczeń zawodowych w klasyfikacji.