Sierpniowy numer magazynu Forbes Polska

Zachęcamy do lektury sierpniowego numeru magazynu Forbes Polska, obfitego w ciekawe materiały dotyczące polskich firm rodzinnych.

SPIS TREŚCI…

Przede wszystkich polecamy kolejną edycję raportu prezentującego największe polskie biznesy rodzinne. Szacuje się, że w Polsce w ponad 90% firm właścicielami są osoby prywatne i rodziny, które posiadają ponad 50% udziałów w spółce.

Setka największych polskich firm rodzinnych, która znalazła się w tegorocznym zestawieniu, osiągnęła w 2021 roku przychody na poziomie 260,5 mld zł. Eksport w ich przypadku stanowił 26% W porównaniu z wynikami osiągniętymi rok wcześniej przychody 100 największych firm wzrosły o ponad 22% Ich zysk netto sięgnął blisko 17 mld zł, to o 7,6 mld zł więcej niż w 2020 roku. Pracowało na niego w 100 firmach blisko 261 tys. osób. W 2021 roku 100 największych firm rodzinnych zatrudniło blisko 6,5 tys. nowych pracowników.

Ranking 100 Największych Polskich Firm Rodzinnych…

Co ciekawe, część z firm wymienionych w raporcie to spółki giełdowe notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. GPW niedawno uruchomiło dedykowany firmom rodzinnym segment. Pełną listę spólek rodzinnych znajdziecie poniżej.

Spółki Rodzinne na GPW…

W numerze znajdziecie także artykuł naszego partnera strategicznego – Grabowski i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych (GWLAW) pt. “Fundacja Rodzinna – czy warto na nią czekać i jak się do niej przygotować?“.

Jak podkreślają autorzy artykułu Piotr Grabowski (radca prawny, wspólnik zarządzający w GWLAW) oraz Daria Leszczyk (adwokat w GWLAW): “Proces sukcesji powinien na koniec dnia zapewniać przekazanie firmy rodzinnej w stanie, który zapewni maksymalny komfort nestorom oraz sukcesorom, a biznesowi rodzinnemu – trwałość i bezpieczeństwo na pokolenia“.